M. Lewandowski: wzrost płacy minimalnej to jedyny sposób na zwiększanie dochodów Polaków

pieniadze 3.jpg

Od przyszłego roku za godzinę pracy nie wolno będzie płacić mniej niż 12 zł, a po waloryzacji – około 13 zł. Przewiduje to nowelizacja ustawy o minimalnej stawce godzinowej za pracę, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Stawka godzinowa ma obejmować nie tylko osoby na umowach-zleceniach, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm.

W podpisanej ustawie zapisano, że minimalna stawka wyniesie 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku – w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski ocenia, ze wzrost płacy minimalnej to jedyny skuteczny sposób na zwiększanie dochodów i zarobków Polaków.

– [Dochody i zarobki] Polaków w stosunku do naszego otoczenia są żenująco niskie i powinny zdecydowanie szybciej rosnąć, niż to się dzieje dzisiaj. Warto przypomnieć tutaj o postulacie „Solidarności” od lat niezmiennym. W 2012 roku złożyliśmy stosowny projekt ustawy jako projekt obywatelski, mianowicie że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Mam nadzieję, że przy tym stanie gospodarki, który mamy dzisiaj, przy tym wzroście PKB, który jest teraz – dojdziemy do tego poziomu i sztywno powiążemy wysokość płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem na poziomie 50 proc. – zaznacza Marek Lewandowski.

Ustawa i stawka godzinowa wejdą w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej – w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września bieżącego roku.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/m-lewandowski-wzrost-placy-minimalnej-jedyny-sposob-zwiekszanie-dochodow-zarobkow-polakow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj