Jak długo można siedzieć bez ryzyka dla zdrowia ?

siedzący tryb życia.jpg

Nie od dzisiaj wiadomo, że siedzący tryb życia, nieodłącznie związany z rozwojem cywilizacji i nowoczesnych technologii, nie jest zdrowy. Brak aktywności fizycznej powoduje liczne problemy. Dotychczas jednak nie udało się odpowiedzieć, jak długo można pozostawać w jednej pozycji (siedzącej i/lub leżącej), by nie zwiększyć ryzyka uszkodzenia serca.

Naukowcom z różnych amerykańskich instytucji badawczych udało się określić maksymalny czas siedzenia bądź leżenia bez narażania się na ryzyko uszkodzenia serca. Z artykułu opublikowanego w JAMA Cardiology dowiadujemy się, że naukowcy oparli się na szczegółowych analizach danych dotyczących 700 000 osób na przestrzeni 11 lat.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy stwierdzili m.in., że osoby siedzące średnio 12 godzin dziennie narażają się na o 14% większe ryzyko uszkodzeń serca niż osoby, które siedzą średnio 2,5 godziny dziennie.

Granicznym czasem, przez który można stosunkowo bezpiecznie pozostawać w jednej pozycji (siedzącej i/lub leżącej) jest 10 godzin dziennie. Dłuższe siedzenie powoduje znaczny wzrost ryzyka uszkodzeń serca.

źródło: 

g

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj