Państwa europejskie przełamią monopol Gazpromu?

gasprom.jpg

Komisja Europejska przeznaczyła  prawie 190 mln euro na budowę bałtyckiego konektora gazowego między Estonią a Finlandią.  Konektor ma być gotowy do grudnia 2019 roku.

Bałtycki konektor gazowy to jeden z projektów realizowanych w ramach unii energetycznej, która ma zmniejszyć uzależnienie krajów Unii Europejskiej od rosyjskich dostaw energii. Celem unii energetycznej jest zróżnicowanie źródeł energii i dróg przesyłu oraz zjednoczenie rynków.

 

,,Chodzi o zapewnienie  bezpiecznych, przystępnych i równoważonych dostaw energii dla wszystkich obywateli Unii„ – oświadczył komisarz ds. polityki klimatycznej i energii Miguel Arias Canete.

Komisarz przypomniał, że  w zeszłym roku podpisano porozumienie o budowie gazociągu łączącego Polskę i Litwę.

“Bałtycki konektor gazowy to kontynuacja działań, zapoczątkowanych przez Gazociąg Polska-Litwa, czyli promowania łańcucha projektów, które skończą z gazową izolacją północnowschodniej Europy i rozwijania regionalnego bałtyckiego rynku energii” – dodał Canete.

Komisja Europejska wyłoży prawie 10 mln euro na drugi projekt czyli 140-kilometrową linie elektroenergetyczną pomiędzy regionem Dobrudża a Burgas w Bułgarii.

Linia ma przesyłać energię z elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Inwestycja to część tzw. Korytarza Morza Czarnego, czyli projektu trzech linii elektroenergetycznych, które wzmocnią sieć przesyłową wzdłuż wybrzeża Rumunii i Bułgarii oraz pomiędzy pozostałymi państwami Europy a Turcją.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/panstwa-europejskie-przelamia-monopol-gazpromu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj