Wrocław: Wystawa o kardynale Kominku w Arsenale

kominek23.jpg

Od 14 maja do 23 września w Muzeum Miejskim przy ul. Cieszyńskiego (Arsenał) można oglądać wystawę „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek. Nieznany ojciec Europy”. Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji, zebrani usłyszeli jednak, że kardynał był i znany w Europie, i bez wątpienia można go uznawać za jednego z jej ojców.

Taką opinią podzieliła się z zebranymi na uroczystym otwarciu wystawy we wrocławskim Arsenale konsul generalna Niemiec we Wrocławiu Elisabeth Wolbers:

Na pewno Bolesława Kominka można nazwać ojcem Europy. Właśnie on był inicjatorem i głównym autorem kamienia milowego na drodze do pojednania między Polakami i Niemcami. To on przekonywał swoich braci biskupów w Polsce, że należy uczynić ten z pewnością niełatwy krok, zaledwie 20 lat po zakończeniu rozpętanej przez Niemcy II wojny światowej, po niewyobrażalnej fali przemocy, ucisku i zagładzie biskupi polscy wyciągnęli rękę do pojednania. (…) Wizja Europy Bolesława Kominka wykraczała poza pojednanie między Polską a Niemcami. Już wówczas, cztery lata po zbudowaniu muru berlińskiego, dążył do pokonania podziału Europy. Już wtedy – i słusznie – rozpatrywał stosunki polsko-niemieckie w kontekście europejskim. Dzisiaj, ponad pięćdziesiat lat później, my, Niemcy, i Polacy jesteśmy połaczeni partnerstwem we wspólnocie wartości Unii Europejskiej. Jako konsul niemiecka tutaj, we Wrocławiu, prawie codziennie mam okazję obserwować, jak bliskie, wielostronne i partnerskie, a często wręcz przyjacielskie są dzisiaj nasze relacje. Ten pozytywny rozwój Polska i Niemcy doceniają zwłaszcza w tym roku, kiedy to obchodzimy jubileusz 25-lecia traktatu o dobrym sasiedztwie i przyjaznej współpracy. My, Niemcy, jesteśmy w pełni świadomi tego, że taki rozwój wypadków nie był wcale oczywisty. Jesteśmy głęboko wdzięczni, że tak mogło się stać. (…) List biskupów polskich, odważne słowa sformułowane przez kardynała Kominka pięćdziesiąt lat temu mogą być dla nas impulsem i zachęta, aby nadal chronić i rozwijać partnerstwo i przyjaźń między naszymi narodami. (…) Dlatego wystawa otwierana dzisiaj we Wrocławiu jest nie tylko ważna w kontekscie historycznym, lecz jest takze bardzo aktualna – powiedziała m.in. konsul Wolbers.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w swoim wystapieniu zwrócił natomiast uwagę na kilka aspektów aktywności kardynała Kominka, które znalazły swoje przełożenie na jego późniejszą aktywność w dażeniu do pojednawczego zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego, a idąc dalej – do powstania zjednoczonej Europy.

 Kardynał Kominek był ojcem pojednania europejskiego i gdyby nie to pojednanie europejskie, to nie byłoby Europy we współczesnym kształcie. (…) Kardynał jest dowodem na to, że myślenie o wspólnej Europie ma głęboko chrześcijańskie korzenie. (..) Bolesław Kominek skupia w sobie wszystkie te elementy, które są w odniesieniu do Wrocławia bardzo istotne: był tutaj przyjezdnym, był Polakiem z krwi i kości, był Europejczykiem – w najlepszym tego słowa znaczeniu. To jest druga wystawa poświęcona kardynałowi Kominkowi w tym roku we Wrocławiu, pierwsza w ratuszu, druga w Arsenale – to tak, jakby zwolennicy Kominka wołali „Do broni!”, co ma pewien aktualny wymiar… Wcześniej wystawa odwiedziła Muzea Watykańskie i było to istotne dlatego, że to, czy biskupi polscy powinni napisać list do biskupów niemieckich, było konsultowane z papieżem Pawłem VI, a list powstał nieopodal Rzymu. Potem ekspozycja odwiedziła jeszcze parlament berliński, a dziś jest we Wrocławiu. Chcemy, żeby na koniec zjechała do Brukseli – mówił m.in.prezydent Dutkiewicz.   

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj