Legnica: Peryferie – XVI Łemkowskie Jeruzalem

10.jpg

Legnicka Galeria Sztuki zaprasza od 17 sierpnia na wystawę prac artystów w różny sposób związanych z Łemkowszczyzną. Wernisaż odbędzie się 19 sierpnia o godz. 18.00, a ekspozycję będzie można oglądać do 4 września.

Łemkowskie Jeruzalem gości w Galerii po raz trzeci. Jest to projekt od 15 lat tworzony przez dwie artystki i kuratorki: Natalię Hładyk i Joannę Zemanek. Obejmuje wystawę i plener artystyczny. Odwołuje się do łemkowskich tradycji artystycznych i ma na celu integrację łemkowskiego środowiska, ale jest otwarty na twórców różnych narodowości.

lemkowskie jerusalem

Tytuł tegorocznej edycji – Peryferie – odnosi się do peryferyjnej natury Łemkowszczyzny. To peryferie terytorialne, polityczne, ale również światopoglądowe, kulturowe, a zatem i artystyczne. To z jednej strony krańce, obrzeża większych, bardziej ekspansywnych formacji kulturowych, a z drugiej – centralny punkt odniesienia dla osobowości ukształtowanych przez ten obszar.

lemkowskie jerusalem

Wystawa prezentuje prace od typowo malarskich, poprzez rysunek i fotografię, aż po klatki z nagrania wideo, dokumentujące pewien performance. Są to prace m.in. Joanny Zemanek, Magdaleny Kuleszy-Fedkowicz, Grzegorza Sztwiertni, Tetiany Skoromnej, Natalii Hładyk, Terezy Barabasz, Mychajło Barabasza, Danyło Mowczana i Daniela Białowąsa.

lemkowskie mjerusalem

źródło: legnica.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj