Zaskakujące wyniki sondażu: Twarzą opozycji jest Ryszard Petru

petru duza rozdzielczosc.jpg

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ibris dla Onetu, 39 proc. Polaków uważa, że to Ryszard Petru jest liderem opozycji w Polsce. Co ciekawe, szef największej partii opozycyjnej, czyli PO, Grzegorz Schetyna za szefa opozycji uważany jest jedynie przez 25,9 proc. badanych.

Wyniki sondażu publikowanego przez „Rzeczpospolitą” przedstawiają się następująco. Po Ryszardzie Petru drugi jest Donald Tusk (37,7 proc.), dalej była premier Ewa Kopacz (28,2 proc), obecny lider PO Grzegorz Schetyna (25,9 proc.) oraz Mateusz Kijowski (16,7 proc).

 

 

– Cieszę się, że Ryszard Petru osiągnął taki wynik. Gratuluję zwolennikom opozycji, że to właśnie szefa Nowoczesnej uważają za swojego przywódcę i pasterza. Mam głęboką nadzieję, że taka sytuacja będzie się utrzymywała jak najdłużej – stwierdza poseł Stanisław Pięta (PiS). – Ryszard Petru ze swoją chaotycznością, ewidentnymi brakami w wiedzy jako twarz opozycji gwarantuje, że ta opozycja długo jeszcze opozycją pozostanie – dodaje.

Pięta zaznacza także, że Grzegorz Schetyna to twardy zawodnik, więc mocno przeżyje taką rankingową porażkę.

 

– Schetyna z całą pewnością jest sprawniejszy politycznie od Ewy Kopacz. Tyle że w sytuacji, w której PO ma takie obciążenia z przeszłości i z takim materiałem ludzkim, to nawet Schetyna wiele nie zdziała – dodaje.

Z kolei posłanka PO Magdalena Kochan zwraca uwagę, że trudno oceniać sondaż, kiedy się nie wie, jakie były metody badawcze.

 

– Ponadto warto zwrócić uwagę, że Grzegorz Schetyna, chociaż jest w PO od początku, nigdy nie był na tak eksponowanych stanowiskach jak Ewa Kopacz czy Donald Tusk. Dlatego też taki sondaż miałby sens może za rok, dwa, kiedy Grzegorz Schetyna już w nowej funkcji, funkcji szefa partii, okrzepnie. Jeśli zaś chodzi o Ryszarda Petru, to nadal oddziałuje tu urok nowości – mówi polityk.

W podobnych słowach o Petru wypowiada się politolog z Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Świderski – pytany o wynik sondażu zaznacza, że działa tu kilka mechanizmów.

 

– Jeśli chodzi o Ryszarda Petru, nadal funkcjonuje efekt nowości, ale także ma znaczenie fakt, że Petru jest jedynym liderem partyjnym, w wypadku którego można było mówić o sukcesie w ostatnich wyborach – zaznacza.

I tłumaczy, że Schetyna podczas ostatnich wyborów nie był liderem.

 

– Nie był nim zresztą także wcześniej. Mniej zainteresowanym polityką Polakom kojarzy się 

źródło: http://niezalezna.pl/84816-opozycja-z-twarza-petru-zaskakujace-wyniki-sondazu#.V7RZ7fYmFQA.facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj