Wrocław: W sali Starego Ratusza odbyła się konferencja, pt: Czas utopii – relacja

czas-utopii-2.jpg

Dzisiaj w reprezentacyjnej sali Starego Ratusza odbyła się konferencja, pt: Czas utopii. W poszukiwaniu utraconej przyszłości. Spotkanie międzykulturowe jest kolejnym wydarzeniem w ramach programu Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Organizatorzy do dyskusji zaprosili intelektualistów środkowoeuropejskich. Z Czech przyjechała Radka Denemarkowἀ, pisząca o uniwersalnych wartościach społecznych na tle geopolitycznym.

Z Litwy Leonidas Donskis, wykładowca akademicki, były europoseł. Specjalizuje się w tematach społecznych z uwzględnieniem filozofii.

Profesor Mykoła Riabczuk, przyjechał z Ukrainy. Wątki humanizmu przewijają się we wszystkich jego wypowiedziach i publikacjach.

 Wrocław i Polskę reprezentowała Katarzyna Uczkiewicz. Slawistka, pracownik naukowy Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Moderatorem spotkania był Edwin Bendyk, dziennikarz, zajmujący się problematyką społeczna współczesnego człowieka i wpływem techniki na jego samego i otoczenia w którym żyje.

W folderze, który otrzymali uczestnicy konferencji można było przeczytać, że ludzkość jest w kryzysie (…) ” myślenie i marzenie o przyszłości rozpościera się między dwiema skrajnościami: utopią raju na ziemi i dystopią apokalipsy”.

Goście konferencji pochylili się dzisiaj nad człowiekiem stąd. Litwin, Czech, Polak czy ktokolwiek z tzw. demoludów jest z jednej strony na peryferiach Europy, bo historia go tak osadziła. I mimo, Solidarności ’80, mimo Muru berlińskiego, wiosny Ludów czy – już trzech zrywów na Ukrainie, dla zachodniej Europy wciąż nie jesteśmy godni bycia razem, we wspólnocie. Ciągle dają odczuć, że centrum dla nas jest jeszcze daleko.

Czy rzeczywiście tak jest i czy paneliści widzą ratunek dla Europy i świata, usłyszymy jeszcze jutro i pojutrze o czym informować będziemy naszych czytelników. 

Małgorzata Paw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj