Gigantyczne koszty korupcji – sprawdź raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego

dolary.jpg

Łapówki pochłaniają co roku na świecie od 1, 5 do 2 bln dolarów – głosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego poświęconego walce z korupcją. Odpowiada to mniej więcej 2 proc. światowego PKB.

Ale bezpośrednie łapówki – podkreśla MFW – to tylko część problemu. Korupcja generuje też obniżenie wzrostu gospodarczego, utratę niezapłaconych podatków, mniej środków na inwestycje publiczne oraz edukację i opiekę zdrowotną oraz utrwala zjawisko biedy. Największa skala problemu jest w krajach najuboższych i rozwijających się.

–   Biedni są dotknięci w sposób nieproporcjonalny, gdyż w większym stopniu są uzależnieni od usług publicznych, które stają się bardziej kosztowne wskutek korupcji – napisała we wstępie do raportu szefowa MFW Christine Lagarde. – Bezpośrednie gospodarcze koszty korupcji są dobrze znane, ale pośrednie koszty mogą być bardziej wyniszczające.

Walce z korupcją sprzyjają zarówno konsekwentne surowe ściganie i karanie korupcji, jak i ograniczenie stopnia regulacji prawnych, gdyż w ten sposób eliminuje się część okazji do łapówek dla urzędników. Przy czym ryzyko ich wystąpienia jest większe, gdy urzędnik ma dużo swobody w stosowaniu przepisów.

źródło: gazeta obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj