Godzina ćwiczeń dziennie niweluje skutki wielogodzinnego siedzenia

jedzenie.jpg

Typowy dzień wielu osobom wypełniają dojazdy samochodem do pracy, siedzenie w biurze, powroty autem do domu i siedzenie przed telewizorem. Tymczasem dziś zaleca się, by dorośli poświęcali co najmniej 150 min tygodniowo na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności.

W ramach najnowszego studium naukowcy pod kierownictwem specjalistów z Uniwersytetu w Cambridge analizowali 16 badań (w sumie uwzględniały one dane ponad miliona kobiet i mężczyzn). W zależności od ilości aktywności o umiarkowanym natężeniu ludzi podzielono na kwartyle; w dolnej grupie na aktywność poświęcano mniej niż 5 min dziennie, w górnej ponad 60. Za ćwiczenia o umiarkowanej aktywności uznano np. chodzenie z prędkością 3, 5 mili na godzinę (5, 6 km/h) lub jeżdżenie na rowerze z prędkością 10 mil na godzinę (16 km/h).

Okazało się, że 60-75 min umiarkowanych ćwiczeń dziennie wystarczyło, by wyeliminować podwyższone ryzyko zgonu związane z siedzeniem przez ponad osiem godzin dziennie. Niestety, aż troje na czworo badanych nie osiągało wyznaczonego przez naukowców poziomu aktywności.

Naukowcy podkreślają, że godzina aktywności dziennie to ideał, ale jeśli nie da się go osiągnąć, jakakolwiek dawka ruchu będzie lepsza od bezczynności.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj