Kornel Morawiecki: Ukraina – Jakiej chcą Rosjanie, jakiej Amerykanie, jakiej Niemcy? Jakiej Ukrainy chcą Ukraińcy?

kornel 2.jpg

 

Jacy Ukraińcy? Ci z Zachodu, ci z Kijowa czy ci z Południa i ze Wschodu? Jakiej Ukrainy chcemy my, Polacy?

Pomarańczowy Majdan z 2004 roku runął pod ciężarem zwycięskich rządów prezydenta Juszczenki w 2010 roku. Majdan z 2014 roku pod ciężarem zwycięskich rządów prezydenta Poroszenki właśnie upada.

Ludziom żyje się coraz biedniej. Oligarchowie trzymają się mocno. Gospodarkę naprawia Balcerowicz. Reform administracyjnych i społecznych brak. Gubernatorem Odessy jest były gruziński prezydent Saakaszwili we własnej ojczyźnie oskarżony o nadużycia. Państwo w wojnie domowej. Krym rosyjski. Donbas w ruinie.

Formuły normandzkiej i porozumień mińskich między Rosją, Niemcami, Francją i Ukrainą sami sygnatariusze nie traktują poważnie. Nasi politycy mówią o rosyjskiej agresji, o wojnie rosyjsko-ukraińskiej. A jeszcze żaden rosyjski samolot bojowy nie naruszył ukraińskiej przestrzeni powietrznej. I podobno fabryki zarządzane przez prezydenta Ukrainy sprzedają Rosji amunicję, której brakuje dla ukraińskiej armii.

Nad naszymi sąsiadami gromadzą się nowe burzowe chmury. Czy Rosja chce podziału i kontroli nad jedną trzecią Ukrainy? Czy chce zhołdowania całości jej terytorium?

Nas Polaków nikt nawet nie pyta o zdanie. Po uchwale polskiego Sejmu o ludobójstwie na Wołyniu solidarnie odezwały się żydowskie środowiska na Ukrainie.

Naszych dziadów i ojców formacje ukraińskie bestialsko mordowały za to, że stanowili rzekome zagrożenie dla „Samostinoj Ukrainy”. Żydów ukraińscy oprawcy mordowali z niemieckiego rozkazu za to, że byli Żydami.

Jak my, Polacy, możemy popierać władze ościennego państwa, które gloryfikują faszystów z SS Galizien, banderowców i UPA? Nadia Sawczenko, najbardziej dziś popularna Ukrainka, wzywa Kijów do rozmów z separatystami z Donbasu.

Polska co najmniej od kilkunastu lat prowadzi błędną politykę wschodnią. Z krzywdą dla siebie, dla Rosji, ze straszną krzywdą dla Ukrainy.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj