Wywiad z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem o pogrzebie Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka

szwagrzyk janusz.jpg

Rozmowa Janusza Wolniaka z wiceprezesem IPN-u prof. Krzysztofem Szwagrzykiem o pogrzebie Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka.

-Panie Profesorze, czeka nas wielka patriotyczna uroczystość, pogrzeb „Inki”. Z całej Polski ludzie jadą do Gdańska. To pogrzeb niezwykłego bohatera. Jaką rangę ma to zdarzenie?

28 sierpnia w Gdańsku spotkamy się po to, żeby oddać honory wyjątkowym bohaterom – Danucie Siedzikównie „Ince” i Feliksowi Selmanowiczowi „Zagończykowi”. Tym straconym w roku 1946, dokładnie 28 sierpnia w więzieniu w Gdańsku przy ul. Kurkowej. Robiliśmy od dłuższego czasu wszystko, żeby odnaleźć ich szczątki. Dzisiaj mamy już taki moment, kiedy możemy powiedzieć, że nasi bohaterowie zostali odnalezieni. W sposób naukowy potwierdziliśmy ich tożsamość. 

-Możemy zatem być dumni, że tak się stało.

Teraz przed nami bardzo ważne zadanie, obowiązek nas, wszystkich Polaków, nie tylko Instytutu Pamięci Narodowej, spowodować, by w sposób godny, w ramach uroczystości pogrzebowych o charakterze państwowym, oddać honory ludziom, których tych honorów pozbawiono przed laty, strzelając do nich gdzieś tam w piwnicy więziennej, a potem ukrywając ich szczątki, gdzieś w nieznanej mogile. Wierzę, że ten dzień, 28 sierpnia 2016 roku, przejdzie do historii Polski, bowiem jest to pierwszy taki dzień od 1989 roku, kiedy my wszyscy, i Państwo Polskie, oddajemy honor w godny sposób naszym Bohaterom.

Dziękuję za rozmowę.

foto Janusz Wolniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj