Petru: Gliński ustawił konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. „To próba upolitycznienia polskiej sztuki”

petru niebieski.jpg

„Żądamy unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu” – powiedział dzisiaj lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Na stanowisko dyrektora tej placówki wybrano w konkursie aktora Cezarego Morawskiego..

W poniedziałek wieczorem komisja konkursowa wybrała aktora Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ma on zastąpić na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który kieruje tym teatrem od 2006 r. Mieszkowski jest też posłem Nowoczesnej. Nie mógł wystartować w konkursie, ponieważ jednym z jego wymogów było wyższe wykształcenie. Zespół teatru chce, by Mieszkowski pozostał w tej instytucji na stanowisku dyrektora artystycznego.

Jak powiedział  na konferencji prasowej we Wrocławiu lider Nowoczesnej Ryszard Petru, pół roku temu minister kultury Piotr Gliński „chciał ocenzurować spektakl Teatru Polskiego” (chodzi o ”Śmierć i dziewczynę” – spektakl, w którym wystąpiła para aktorów porno – przyp. red).

W sobotę odbyła się pikieta KOD -u w obronie posła Mieszkowskiego. W trakcie protestu pojawiały się zarzuty o rzekome nadużycie Komisji Konkursowej, ale nikt nie był w stanie powiedzieć na czym rzekomo miałoby one polegać. Krzyczano, że nie chcą polityków, tyle że zapomniano, że pan Mieszkowski to prominentny polityk partii Nowoczesna. Jedna z aktorek ubolewała też, że nie wiadomo na która opcję narzekać, bo przeciw nim jest marszałek z Platformy Obywatelskiej, wicemarszałek z PSL-u i minister kultury z PiS-u.

Trzeba przypomnieć, że 9-osobowa komisja konkursowa, większością głosów 6 do 3 rekomendowała na stanowisko dyrektora Cezarego Morawskiego. Zarząd Województwa Dolnośląskiego ma we wtorek podjąć ostateczną decyzję ws. powołania nowego dyrektora.

źródło: wpolityce.pl/ wdonymsasku.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj