Oficjalnie: ABW bada sprawę niegospodarności w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zajmuje się sprawą Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Informację potwierdził nam oficjalnie Ireneusz Kunert, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Wydział II do Spraw Przestępczości Finansowo – Skarbowej Prokuratury Regionalnej w Katowicach
nadzoruje postępowanie przygotowawcze w sprawie niegospodarności na szkodę Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W śledztwie badana jest m.in. wielokrotnie opisywana przez nasz portal sprawa zbycia udziałów w Data Techno Park Sp.z o.o.. Przypomnijmy – rektor Uniwersytetu Medycznego bez wykonania wyceny wartości rynkowej, zbył pakiet udziałów w tej spółce, bez zgody Ministra Skarbu Państwa i Senatu Uczelni. Udziały zbył w grudniu 2013 roku tuż po tym jak pojawiła się informacja, o przyznaniu spółce przez PARP ponad 100 mln zł dotacji na budowę najnowocześniejszej serwerowni w Polsce, która docelowo ma gromadzić dane medyczne Polaków w związku z obowiązkiem wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej.

– Sprawę uprzednio prowadzoną przez CBA we Wrocławiu, aktualnie prowadzi Delegatura ABW w Katowicach – potwierdził portalowi wDolnymŚląsku.com Ireneusz Kunert.

Dlaczego Katowice?

Od 2014 roku do oficerów Centralnego Biura Antykorupcyjnego regularnie wypływały informacje o potencjalnych nieprawidłowościach w Uniwersytecie Medycznym. CBA we Wrocławiu pod kierownictwem Zbigniewa Stawarza miało również pełną wiedzę o transakcji zbycia udziałów w spółce Data Techno Park. Informacje wpływały od m.in. profesorów Uniwersytetu Medycznego do trzech oficerów CBA. Agenci podkreślali jednak w rozmowach, że „sprawa jest w stu procentach czysta” i „nie należy się nią zajmować”. A także, że „firma ma dobrych prawników” i „nie warto tracić czasu”.

Początkowo sprawa Uniwersytetu Medycznego trafiła do wrocławskiej prokuratury, ale została przeniesiona do Gliwic w związku z tym, że rektora w radzie społecznej szpitala SPSK 1 reprezentował prokurator Andrzej Kaucz. Z Gliwic śledztwo przeniesiono do wyższej rangą Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Interpelację poselską w sprawie działań wrocławskich agentów CBA skierował do ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego poseł Sylwester Chruszcz z Kukiz’15.

Wówczas Mariusz Kamiński wystąpił do podległych mu służb specjalnych o szczegółowe informacje dotyczące tej sprawy. Jak stwierdził w odpowiedzi udzielonej posłowi Chruszczowi – uzyskana wiedza nakazała mu potraktować tę sprawę z wyjątkową uwagą. Zlecił również przeprowadzenie kierownictwu CBA natychmiastowych czynności wyjaśniających w tej sprawie.

W efekcie – dziś sprawą zajmuje się katowicka delegatura ABW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj