Bardzo Młoda Kultura jest ogólnopolskim programem Narodowego Centrum Kultury, którego celem strategicznym jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury we wszystkich regionach Polski. Program obejmuje część praktyczną realizacji zadań kulturalnych, w której OKiS przekazał wyłonionym w drodze konkursu trzyosobowym zespołom (minimum jedna osoba z instytucji kultury i jedna osoba z instytucji oświaty) grant w wysokości 10 tys. zł.
Pozyskane grantów poprzedzało 2 etapowe postępowanie kwalifikacyjne mające wyłonić najlepsze zespoły i pomysły na działania w zakresie edukacji i animacji kulturalnej. Do pierwszego etapu zgłosiło się 28 trzyosobowych zespołów (Wleń – 1, Bolków – 1, Piechowice – 1, Wrocław – 1, Zaręba – 1, Legnica – 3, Jelenia Góra – 1, Gaworzyce – 1, Jawor – 2, Karpacz – 2, Bielawa, Wałbrzych – 2, Pisarzowice – 1, Bolesławiec – 4, Prochowice -1 , Ząbkowice Śląskie – 1, Wałbrzych – 1 , Gorzanów – 1, Świebodzice – 1, Lutomia Górna -1, Świdnica – 1). Do drugiego etapu zakwalifikowano 16 projektów, które następnie były udoskonalane pod okiem 4 opiekunów merytorycznych. Dziesiątego czerwca zewnętrzne wobec operatora jury pod przewodnictwem prof. Marka Krajewskiego – uznanego autorytetu w dziedzinie socjologii kultury, wyłoniło zwycięskie projekty z: Kamiennej Góry – projekt o nazwie „Wokół Lnu”, Bolesławca – projekt o nazwie „Wkoło Koła”, Gaworzyc – projekt o nazwie „Black&White. Kuglarski Świat”, Wlenia – projekt o nazwie „Tu Movie Wleń”, Legnicy – projekt o nazwie „Orbita Kultury”, Wrocławia – projekt o nazwie „Sztuczki Muzealne”, Jawora – projekt o nazwie „Teatr w Walizce”, Bielawy – projekt o nazwie „Edukacja z Filmem i Przygodą”, Piechowic – projekt o nazwie „Opowieści Ostateczne”, Bolkowa – projekt o nazwie „Teatr Pod Wulkanem”. Résumé projektów zawiera załącznik.
– Nasze działania traktujemy jako próbę uruchomienia i rozwoju możliwości, które nie zawsze są dostrzegane z pozycji sektorów oświaty i kultury, a które tkwią w modelu animacji kulturowej i współpracy poza instytucjonalnej – mówi Arkadiusz Sikora, koordynator projektu Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku.
Dolnośląskie projekty, które zostaną zrealizowane w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura:
Sztuczki Muzealne
Wkoło Koła – projekt realizowany na terenie powiatu bolesławieckiego. Projekt opiera się na spotkaniu ludzi w kole, które jest naturalną formą spotkania a dziś trudne do uzyskania z uwagi na wiele blokad i zahamowań na inność kulturową i mentalną. Projekt stwarza warunki do bycia we wspólnocie mimo pochodzenia, poglądów i wieku. Różnorodne społeczeństwo, zamieszkujące Bolesławiec i jego okolice nie zawsze ma świadomość lub nie pamięta, z czego wynika jego wielokulturowość. Elementem łączącym będzie koło, które pozwala na bycie równym w tańcu – tańce w kręgu, w pracy – wypiek kołaczy przez koło gospodyń wiejskich i w rękodziele – tworzenie na kole garncarskim. Odbiorcami projektu są dzieci, opiekunowie i rodzice uczestniczący w projekcie, koło gospodyń wiejskich oraz widzowie zaproszeni na spektakl Wkoło Koła.
Wokół Lnu – projekt realizowany na terenie miasta Kamienna Góra.
Opowieści Ostateczne – projekt realizowany w Starej Kamienicy i Kromnowie. Celem projektu jest zainicjowanie procesu twórczego wśród uczniów starokamienickiego gimnazjum w oparciu o wydaną książkę „Opowieści ostateczne” Leszka Różańskiego (kulturoznawcy, mieszkańca Kopańca). Książka jest zbiorem opowieści o wydarzeniach w Górach Izerskich na przestrzeni dziejów. Uczniowie przygotują spektakl teatralny z oprawą muzyczną (pod nadzorem instruktora lub aktora) oraz wystawę prac malarskich/rysunkowych ilustrujących temat przedstawienia. Finałem inicjatywy będzie wydarzenie kulturalne dla mieszkańców okolic i turystów, w formie przedstawienia teatralnego oraz wernisażu prac w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Odbiorcami projektu jest grupa młodzieży z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Starej Kamienicy oraz uczestnicy spektaklu i wernisażu prac plastycznych w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie.
Black & White. Kuglarski Świat – projekt realizowany w Gminie Gaworzyce. Celem projektu jest ożywienie środowiska wiejskiego poprzez utworzenie grupy kuglarskiej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada wyjście ze sztuką na zewnątrz, w przestrzeń publiczną , gdzie odbywałyby się zarówno warsztaty jak i występy. W ramach sztuki kuglarskiej
Tu Movie Wleń – projekt realizowany na terenie miasta Wleń. Założeniem projektu jest wykorzystanie energii Bardzo Młodego Kina – Kino za Rogiem Jutrzenka, jego infrastruktury, klimatu oraz zaplecza multimedialnego, dla kształcenia potrzeb kulturowych starszych dzieci o młodzieży poprzez animację i edukacje kinowo – filmową. Zorganizowane zostaną warsztaty prowadzone przez lokalnych liderów, które będą dotyczyć sfery edukacyjnej oraz sfery dydaktycznej. Odbiorcami projektu jest 20 uczniów klas VI Szkoły Podstawowej i klas I-III gimnazjum z Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu.
Teatr Pod Wulkanem – projekt realizowany na terenie miasta Bolków.
Edukacja z Filmem i Legendą – projekt realizowany na terenie miasta Bielawa. Celem projektu jest ekranizacja jednej z legend regionalnych ,,Zielony myśliwy” z rejonu Gór Sowich. W tym celu stworzona zostanie grupy młodzieży, zaangażowanej w poszczególne elementy działań filmowych, od scenariusza do postprodukcji. Uczestnicy projektu sami od postaw stworzą cały film, który następnie zostanie uroczyście zaprezentowany i udostępniony w przestrzeni internetowej. Odbiorcami projektu jest młodzież z terenu Bielawy, ale także nauczyciele i opiekunowie.
Orbita Kultury – projekt realizowany na terenie miasta Legnica. Celem projektu jest przeprowadzenie na jednym z największych legnickich osiedli – os. Kopernika, szeregu działań kulturalno – artystycznych i animacyjnych dla środowiska lokalnego. Projekt będzie polegał na realizacji ,,kulturalnej jesieni” czyli mocno artystycznego początku roku w Spółdzielczym Domu Kultury. Odbędzie się cykl 8 warsztatów (czytelniczych, tanecznych, kreatywnych) dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa, przedszkolaków, uczniów, a także międzypokoleniowych spotkań edukacyjnych dla dorosłych.
foto: you tube
źródło: wroclaw.pl