Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przejęła śledztwa dotyczące skandali reprywatyzacyjnych w Warszawie

prokuratura nowa.jpg

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przejęła śledztwa dotyczące skandali reprywatyzacyjnych w Warszawie. Będzie dziewięć postępowań, a zajmie się nimi aż pięciu prokuratorów. – Na razie gromadzimy materiał dowodowy. Już widać, że jest ogromny – mówi „Codziennej” prokurator Anna Zimoląg. Czy wezwania na przesłuchanie powinna się spodziewać Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Początkowo aferami związanymi z przekazywaniem stołecznych nieruchomości ze złamaniem procedur miała się zajmować Prokuratura Okręgowa w Warszawie, ale decyzją Prokuratury Krajowej sprawa trafiła do Wrocławia. Chodziło o dziewięć śledztw. „Postępowania te dotyczą m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 (obecnie plac Defilad 1), Kazimierzowskiej 34 i siedmiu innych” – można się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu sprzed tygodnia.

Reporter „Codziennej” sprawdził, co obecnie z nimi się dzieje. Już wiemy, że nie zostaną przekazane do prokuratur niższego szczebla. – Będą prowadzone przez nas – mówi Anna Zimoląg z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. – Wszystkie są na początkowym etapie i za wcześnie, aby mówić o szczegółach – zastrzega.

A jednak dowiedzieliśmy się, że pierwsze decyzje już zapadły. Nie będzie jednego wielkiego śledztwa. – Zakres i mechanizm działania był różny. Obecnie ściągamy dokumenty, a są one w rozmaitych instytucjach, sądach, urzędach – wyjaśnia prokurator Zimoląg. Wszystkie postępowania na razie są „w sprawie”, a dotyczą m.in. doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, niedopełnienia obowiązków przez urzędników czy wprowadzenia w błąd funkcjonariusza publicznego. – Gigantyczny materiał – dodaje nasza rozmówczyni.

Dlatego tymi sprawami będzie zajmowało się aż pięciu wrocławskich prokuratorów. Wspierać ich będą funkcjonariusze z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego, których zadaniem jest zabezpieczenie dokumentacji. Obecnie opracowywany jest plan śledztw, nie ma jeszcze pełnej listy świadków, ale niektóre nazwiska są znane.

Czy prokuratorzy z Wrocławia wezwą na przesłuchanie prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz? Wydaje się to oczywiste, ale prokurator Zimoląg nie chciała o tym wątku rozmawiać. – Byłoby co najmniej dużą niestosownością, gdybym teraz o tym mówiła – stwierdziła.

Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się spodziewać nie tylko wyprawy do Wrocławia. Już pojawiła się zapowiedź powołania sejmowej komisji śledczej, która będzie wyjaśniała afery reprywatyzacyjne w Warszawie. Poza tym coraz częściej padają wezwania do złożenia dymisji przez prezydent stolicy. Gdyby jednak Gronkiewicz-Waltz nie zamierzała zachować się honorowo, to niewykluczone jest referendum w sprawie jej odwołania. W Warszawie może też zostać wprowadzony zarząd komisaryczny.

źródło: niezależna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj