Współpraca kulturalna Dolnego Śląska z krajami niemieckimi

konsul.jpg

6 sierpnia marszałek Cezary Przybylski spotkał się z Moniką Grütters, pełnomocniczką rządu Niemiec ds. kultury i mediów. Rozmawiali o współpracy kulturalnej Dolnego Śląska z krajami niemieckimi, m.in. o przyznawanej wspólnie przez Rząd Dolnej Saksonii i Samorząd Województwa Dolnośląskiego Nagrodzie Kulturalnej Śląska.

Marszałek Cezary Przybylski przedstawił przykłady polsko-niemieckiej współpracy instytucji kultury, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest województwo dolnośląskie. Jednym z ciekawszych działań w tym zakresie są projekty prowadzone przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu: „Z OGNIEM W GŁOWIE II”, czyli polsko-niemieckie spotkania poświęcone dramaturgii i teatrowi dla młodzieży oraz „Złote lata ekstremizmów. Teatralna rewia o podziemnych pociągach, świętych miastach, zapadłych dziurach i ostatecznym krachu przyszłości” (tytuł roboczy) – spektakl w koprodukcji Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, grupy kainkollektiv i Ringlikschuppen Ruhr w Mulheim. 
 

Monika Grütters podczas wizyty we Wrocławiu podkreślała, że jest pod wrażeniem organizacji ESK i wielu inicjatyw kulturalnych Wrocławia. Zachwycił ją również Pawilon Czterech Kopuł, zrewitalizowany z finansową pomocą samorządu województwa. Pani minister zaznaczyła, że jej ministerstwo również wspiera kilka projektów renowacji zabytków we Wrocławiu, miedzy innymi odnowę fasady Hali Targowej przy ul. Piaskowej.

Ważnym tematem rozmów była zbliżająca się uroczystość wręczenia Nagrody Kulturalnej Śląska, która w tym roku odbędzie się we Wrocławiu – już 24 września w Operze Wrocławskiej.

Delegacja niemiecka podczas wizyty we Wrocławiu zwiedziła gmach Uniwersytetu Wrocławski, Halę Stulecia, Pawilon Czterech Kopuł, Ostrów Tumski, Halę Targową i Synagogę pod Białym Bocianem. Przedstawiciele niemieckiego rządu spotkali się również z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, arcybiskupem Józefem Kupnym, przedstawicielami kultury i ESK oraz z przedstawicielami mniejszości niemieckiej w naszym regionie.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj