Tomczyk: Ewa Kopacz uratowała kraj przed imigrantami. Odświeżamy pamięć Platformie

Cezary Tomczyk w „Gościu Poranka” TVP Info przekonywał, że w zasadzie to Ewie Kopacz zawdzięczamy fakt, że Polska nie przyjęła fali imigrantów. Tomczyk tłumaczył, że „warunki rządu premier Ewy Kopacz były na tyle twarde, że żaden uchodźca do Polski nie przyjechał”. Warto pochylić się nad tym przypadkiem i przypomnieć nieco faktów z rządów ówczesnej premier.

Przypomnijmy zatem, jak w rzeczywistości wyglądały te twarde warunki stawiane przez Ewę Kopacz.

W lipcu 2015 roku Unia Europejska zadeklarowała przyjęcie 60 tysięcy uchodźców i rozdzielenie ich między poszczególne kraje. Polska pod rządami PO-PSL zadeklarowała przyjęcie 2 tysięcy uchodźców. Połowa tej grupy to uciekinierzy z Syrii, a druga – imigranci z Afryki Północnej, którzy przedostali się do Europy, przepływając Morze Śródziemne. Ewa Kopacz przyznała, że liczba ta będzie większa.

Później okazało się, że imigrantów może być znacznie więcej. Zagraniczni korespondenci przedstawili liczby. Zgodnie z tym zestawieniem, Polska znajdowała się w czołówce krajów, które miałyby przyjąć największą grupę uchodźców. Była mowa nawet o liczbie w sumie ponad 10 tys. imigrantów.

Następnie Ewa Kopacz „poważnie rozważała zwiększenie zaangażowania”.  Wszystko wskazywało na to, że była premier, choć wprost tego nie wyraziła, zamierzała podporządkować się dyktatowi Zachodu i przyjąć kilkanaście tysięcy uchodźców.

Do tego zdawały się to również potwierdzać działania wojewody mazowieckiego, który powołał wtedy pełnomocnika ds. migracji.

Była premier mówiła, że to test na przyzwoitość. Kopacz tłumaczyła, że na naszych oczach rozgrywa się największy ludzki dramat w historii Unii Europejskiej.

 

Giną tysiące ludzi a Morze Śródziemne zamieniło się w cmentarzysko. Codziennie jesteśmy świadkami rodzinnych tragedii. Każdy rodzic wie, że nie ma nic gorszego niż być świadkiem śmierci własnego dziecka

– mówiła.

Polityk Platformy przekonywała, że „oczekuje się od nas gestu”.  Stwierdziła, że chce przyjąć 12 tys. uchodźców, bo… „tyle przychodzi na mecze Legii”.

Dziś w TVP Info pojawił się jej kolega z partii, Cezary Tomczyk. Podczas rządów Kopacz, był rzecznikiem rządu. Stwierdził, że „warunki rządu premier Ewy Kopacz były na tyle twardeże żaden uchodźca do Polski nie przyjechał”. W ten sposób odpowiedział na pytanie o słowa z kampanii wyborczej.

Przekonywał wtedy, że są gotowi do przyjęcia dowolnej liczby uchodźców. Panu posłowi przypominamy:

 

Jako kraj jesteśmy przygotowani na każdą liczbę uchodźców. Chodzi o to, żeby podział uchodźców w Europie był sprawiedliwy. Weźmiemy na klatę wszystkie decyzje, które podejmiemy ws. uchodźców

– powiedział wtedy Tomczyk. Rozmowa miała miejsce w RMF FM, 18 września 2015 roku.

Dziś jednak był zdania, że to słowa wyciągnięte z kontekstu. Stwierdził, że „postawili na tyle twarde warunki negocjacji, że jeszcze żaden uchodźca ze Wschodu do nas nie przyjechał”. I ma to być „pokłosie warunków stawianych przez tamten rząd, a nie rząd Beaty Szydło” – powiedział dziś Cezary Tomczyk.

Tymczasem to właśnie rząd PO-PSL kierowany przez Ewę Kopacz we wrześniu 2015 r., pod koniec urzędowania zgodził się na przyjęcie kolejnej grupy uchodźców. Polsce, która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców, przypadło kolejne ponad 5 tys. osób.

W między czasie odbyły się wybory parlamentarne. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość. Rząd PiS krytycznie odniósł się do decyzji poprzedników, choć szanuje je ze względu na zasadę ciągłości władzy. Jak mówiła premier Beata Szydło „rzeczą nadrzędną przy każdej decyzji dotyczącej imigrantów jest sprawa bezpieczeństwa Polski i Polaków” i dlatego nowy rząd zgodził się na przyjęcie w tym roku maksymalnie 400 uchodźców.

Ale Tomczyk łudzi się najwyraźniej, że to jego zasługa no i Ewy Kopacz oczywiście…

źródło: niezależna.pl

10 KOMENTARZE

  1. Postkmuna dzieci redortowr nie mają skrupułów ma byc tak jak było szlakować nasz kraj i na arenie miendznarodwej i siać nienawiść a biedne spoleczenstwo to pospulstwo które niema nic do gadania niestety to dopiero poczatek likwidacji skorumpwanej elity poprzddniego systemu polityków niektórych sędziów celebrytow obecnie esbeko-kodowcom

  2. Dlaczego tacy zakłamani ludzie mogą publicznie się wypowiadać? Won z prasy, radia i telewizji jak kłamiesz i szkodzisz narodowi. Przy każdym z nich powinna być nalepa ” Kłamca” przy nazwisku

  3. Sądzicie że nowa władza coś zmieni dla nas szaraków ? Kopnie nas w dupę jak i poprzednia.My mamy tylko robić,podatki płacić a kasta z tej,czy innej władzy będzie się pasła. Oni,ich rodziny,znajomi i znajomi znajomych. Trzeba wymienić cały sejm żeby coś zaczeło się zmieniać. Na nowych z nową wizją,nie zaplątanych w układy.

  4. Ja tez pamietam deklaracje Ewy Kopacz chcąca przymilać sie Niemieckiemu rządowi i przyjęcie do Naszej Polski uchodźców … komu oni teraz chcą wcisnąć taki brudny kit?! Jak teraz próbują odwrócić kota ogonem ,… teraz dopiero widać jak działał poprzedni rząd …. to wszystko oparte na hipikryzjj i sprzedawczykach …
    jak były rząd nie moze sie pogodzic z przegrana….. to wszystkk ewidentnie jest widoczne i wyglada to tak: tonący brzytwy sie chwyta….. śle czy to cos da?! Przeciez to juz jest ewidentna agonia poprzednich rządów …..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj