Belka: przez kryzys przeszliśmy dzięki obniżeniu podatków przez PiS

fot. youtube.com

To, że przeszliśmy przez pierwszy etap kryzysu suchą stopą, zawdzięczamy paradoksalnie „nieszczęsnemu przedsięwzięciu”, czyli obniżce podatków przez w PiS w 2006 roku – pisze prof. Marek Belka w swojej najnowszej książce pt. „Selfie”.

Marek Belka tłumaczy dalej, że ta sytuacja z przejściem przez kryzys dzięki obniżeniu podatków przez ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości „to był czysty przypadek”.

– Stało się to w czasie, gdy gospodarka hulała, więc taki ruch nie powinien mieć miejsca – pisze Belka. Były premier źle ocenia tamtą decyzję PiS-u – twierdzi, że w jej przypadku populizm wygrał z ekonomią.

Belka mówi wręcz o kolosalnym – punktu widzenia makroekonomii – błędzie. Jego zdaniem zamiast obniżenia podatków PiS powinien był wtedy obniżyć wydatki lub podatki podwyższyć.

Tymczasem dwa lata później na świecie wybuchł wielki kryzys finansowy, z którym dzięki wcześniejszej obniżce podatków Polska poradziła sobie znacznie lepiej niż wiele innych krajów.

– Można zatem powiedzieć, że dzięki tym absolutnie niewłaściwym obniżkom podatków w 2006 roku, dokonanym w błędnym czasie iokolicznościach, przeszliśmy suchą stopą kryzys gospodarczy, w kolejnych latach: 2008–2009–2010 – pisze były premier.

Marek Belka dalej zwraca jednak uwagę na fakt, że obniżka podatków w dłuższej perspektywie doprowadziła do wzrostu deficytu budżetowego, co ostatecznie „zdestabilizowało finanse państwa na sześć lat”.

źródło: wgospodarce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj