Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza to najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze

kleszcz.jpg

Kleszczowe zapalenie mózgu i borelioza to najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, w Polsce w roku 2014 r. zarejestrowano 13 875 przypadków zachorowań na boreliozę oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Nie oznacza to jednak, że każde ukąszenie tego małego pajęczaka jest groźne dla zdrowia.

 – Nie należy wpadać w panikę po każdym ukąszeniu kleszcza – radzi Wojciech Perekitko, lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego. – Jeśli kleszcz wbił się w ciało, należy go usunąć zdecydowanym ruchem np. pęsetą. Im wcześniej to zrobimy, tym lepiej, bo toksyny dostają się do naszego organizmu stopniowo. Przy usuwaniu kleszcza ważne jest, by go nie drażnić ani niczym nie smarować. Powszechnym błędem jest domowy sposób, polegający na pokryciu kleszcza tłuszczem, np. masłem. Nie należy tego robić, ponieważ zwiększa to tylko ilość toksycznej wydzieliny z gruczołów ślinowych owada, przez co do naszego organizmu dostaje się jej więcej. Miejsce wkłucia dobrze jest zdezynfekować. Pomocy lekarza należy szukać wtedy, gdy nie potrafimy usunąć samodzielnie kleszcza, zaś bezwzględnie wówczas, gdy zaczerwienienie zaczyna na skórze „wędrować” z miejsca ukąszenia. Rumień wędrujący to najczęstszy objaw boreliozy. Konsultacji lekarskiej wymagają też takie objawy, jak osłabienie, gorączka czy ból głowy.

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć, odpowiednio ubierając się podczas wycieczek w plenerze (długie spodnie, skarpety, ubranie z długim rękawem). Po powrocie do domu trzeba dokładnie obejrzeć cale ciało, najlepiej wziąć prysznic. Ukąszenie tego pajęczaka nie boli – w jego ślinie znajdują się substancje znieczulające. Warto pamiętać, że kleszcze można spotkać nie tylko w lesie, żerują także w krzewach, chwastach czy w trawie. Bardziej aktywne są rano i wieczorem. Nie lubią wysokich temperatur, więc podczas upałów są mniej groźne. Z tego też powodu szczyt ich aktywności przypada na okres od marca do czerwca oraz na wrzesień.

źródło: fpz.org.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj