Nowocześniej we wrocławskich karetkach

karetka-pogotowia.jpg

Stacja Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu zakupiła 10 urządzeń do automatycznego masażu klatki piersiowej. Dzięki temu pacjenci z nagłym zatrzymaniem krążenia mają zdecydowanie większe szanse na przeżycie. To nie koniec nowości we wrocławskich karetkach. Jeszcze we wrześniu, pogotowie wzbogaci się o 20 nowoczesnych karetek z automatyczną skrzynią biegów.

Robot wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm – tak działa LUCAS2, specjalistyczne urządzenie przeznaczone do prowadzenia masażu serca w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (NZK). 10 takich robotów zakupiła Stacja Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Robot do masażu serca

Urządzenie wykorzystanie w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

– Zastosowanie urządzenia nie ogranicza się tylko do przypadków nagłego zatrzymania krążenia w przebiegu zawału serca. Stan ten może być spowodowany także przyczynami poza sercowymi. Do jego wystąpienia mogą prowadzić także m.in. zaburzenia wodno-elektrolitowe, urazy klatki piersiowej, zatrucia, reakcje alergiczne, porażenie prądem, uduszenie czy utonięcie – mówi Andrzej Czyrek, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Pogotowiu Ratowniczym we Wrocławiu i dodaje, że urządzenia takie pomagają już w wielu polskich szpitalach i oddziałach ratunkowych. Ich niezawodność, wydajność oraz łatwość w obsłudze jest doceniana wśród pracowników Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, zespołów Ratownictwa Medycznego, Pracowni Kardiologii Inwazyjnej czy Oddziałów Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego.

– W czasie wykonywania resuscytacji ludzkie siły słabną. Nawet doświadczeni ratownicy po kilku minutach prowadzenia masażu serca odczuwają zmęczenie. Urządzenie oczywiście nie zastąpi człowieka, jest jednak skutecznym pomocnikiem w czasie akcji ratunkowych, dając naszym zespolą możliwość na skupieniu się na innych czynnościach ratujących życie – podsumowuje Andrzej Czyrek.

Pogotowie kupiło karetki z automatyczną skrzynią biegów

Na zakup 10 urządzeń do automatycznego masażu klatki piersiowej wrocławskie pogotowie wydało ok. 500 tys. zł. Kolejne, blisko 9 mln zł zapłaciło pogotowie za nowoczesne karetki, które pod koniec września trafią do Wrocławia.

– To będzie 20 Mercedesów Sprinterów 319 z automatyczną skrzynią biegów – informuje Szymon Czyżewski, kier. dyspozytorni medycznej Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Ambulanse z automatyczną skrzynią biegów ułatwią kierowcom pogotowia jazdę po wrocławskich ulicach.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ