Weekend otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury

przejście gancarskie.jpg

Siemion, Andrus, Parys, Springer, Cherezińska, Janko to autorzy, z którymi będzie można się spotkać z okazji otwarcia Wrocławskiego Domu Literatury w weekend 17 i 18 września w Przejściu Garncarskim.


– WDL działa od stycznia, ale z oficjalnym otwarciem czekaliśmy do końca wakacji – opowiada prof. Andrzej Zawada, dyrektor WDL. – Wcześniej trwały prace remontowe i programowe. WDL to nowa instytucja nie tylko we Wrocławiu, ale też w Polsce, dlatego będziemy szukać formuły na udaną integrację życia literackiego w mieście. Zapraszamy do nas wszystkie środowiska – młodsze, starsze, awangardowe, poetyckie. Jesteśmy otwarci – zachęca prof. Zwada. – Zależy nam na tym, by w jednym miejscu skupić wydarzenia związane z literaturą, by dobrze czuli się tu czytelnicy i autorzy.

We Wrocławskim Domu Literatury będą odbywać się spotkania autorskie, dyskusje literackie, premiery książek, konkursy, wystawy, targi książki (Wrocławskie Targi Dobrych Książek oraz Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY), panele krytycznoliterackie czy sesje naukowe. Ważnym elementem programu nowej instytucji jest edukacja literacka dzieci, młodzieży oraz dorosłych czytelników, a także integracja środowiska literackiego. Dom Literatury prowadzi również działalność wydawniczą – do struktur nowej instytucji zostało włączone działające od 2014 roku Wydawnictwo Warstwy. WDL będzie też – jak mówi prof. Zawada – pokazać tradycje literackie Wrocławia. Te współczesne i te dawne, bo literatura nie jest bytem osobnym, ale wiąże się z miastem. W WDL działa Klub Proza, w którym odbywać się będą wszystkie wydarzenia literackie dla publiczności.

– WDL jest instytucją lokalną, ale horyzont działań ma międzynarodowy – zaznacza dyrektor. Miasto chciałoby w przyszłości utworzyć w dawnym domu poety Tymoteusza Karpowicza na Krzykach ośrodek dla stypendystów, tłumaczy literatury polskiej. – To jeden z najbardziej owocnych sposobów na to, by wzmocnić obecność polskiej literatury na świecie – podkreśla profesor.

Na razie jednak czeka nas weekend otwarcia WTL. – Zaprosiliśmy różnych autorów, tak by każdy czytelnik mógł znaleźć coś dla siebie – zapewnia Beata Gigiel z WDL.

Weekend otworzy śniadanie literackie w Klubie Proza. Od godz. 11 do 13 będzie można tam posmakować takich potraw jak: „tajemniczy ogród”, „kryminalna jajecznica”, „kuszenie Wiktora”, „poranek w Nawłoci”, „przysmak Orzelskiego”, „półmisek Sędziego”, „nie zawsze musi być kawior”, „malinowy chruśniak”, „kochajmy się”, czy „deser Bilbo Bagginsa”. Cena za bufet od osoby to 39 zł.

Program Weekendu Otwarcia został przygotowany we współpracy z Programem Trzecim Polskiego Radia. Spotkania autorskie poprowadzą Michał Nogaś (Radiowa Trójka) oraz prof. Stanisław Bereś. Rozmawiać będą z Arturem Andrusem, Elżbietą Cherezińską, Anną Janko, Magdaleną Parys, Filipem Springerem, czy Piotrem Siemionem. W programie znajdą się ważne lokalne akcenty takie jak wieczór poświęcony wrocławskiemu poecie Tadeuszowi Różewiczowi:  Wokół Różewicza  (goście: Adam Hawałej, Maria Dębicz, prof. Jacek Łukasiewicz, prof. Wojciech Browarny, Jan Stolarczyk, prowadzenie: Tatiana Drzycimska), wystawa fotografii Adama Hawałeja oraz wieczór poetycki (dolnośląscy poeci i poetki) z udziałem Klary Nowakowskiej, Mirosławy Szychowiak, Aldony Kopkiewicz, Radosława Wiśniewskiego, Przemysława Witkowskiego; prowadzenie: dr Karol Maliszewski. 

źródło Wrocław.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ