Wrocław – Spotkanie z „Apostołem Kazachstanu”

bukowiński.jpg

12 września w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana we Wrocławiu przy ul: Kuźniczej 11/13, odbędzie się spotkanie pt. „Zesłaniec – Apostoł Kazachstanu”. Piotr Gaglik opowie o życiu i działalności ks. Władysława Bukowińskiego, wieloletniego zesłańca i więźnia łagrów sowieckich, apostoła Kazachstanu. Urodził się w Berdyczowie. Początkowo posługę pełnił w archidiecezji krakowskiej, jednak jeszcze przed wojną wyjechał do Łucka. Okupacja sowiecka przyniosła szykany i uwięzienie. W czerwcu 1941 r. cudem przeżył egzekucję dokonaną przez uciekających przed Niemcami oprawców sowieckich. Podczas okupacji niemieckiej ratował żydowskie dzieci.

W czasie drugiej okupacji sowieckiej został skazany na 10 lat łagru. Posługę kapłańską pełnił potajemnie, po pracy. Objeżdżał wiele miejscowości, w domach odprawiał Msze św., udzielał ślubów, chrztów. Wielu ludzi dzięki niemu przystępowało do sakramentów po raz pierwszy od wielu lat. W latach 50-tych miał możliwość powrotu do kraju, ale odmówił i przyjął sowieckie obywatelstwo. Zmarł 3 grudnia 1974 r. w Karagandzie. Tak napisał o swojej posłudze:

„Któregoś dnia czerwcowego przejeżdżałem z jednej wioski do drugiej. I wówczas poczułem się bardzo szczęśliwy i wdzięczny Opatrzności za to, że mnie tam przyprowadziła do tych tak biednych i opuszczonych, a przecież tak bardzo wierzących i miłujących Chrystusa. Tego szczęścia doznanego na trzęsącej się furce nie zamieniłbym na największe zaszczyty i przyjemności”.

Ziemie Odzyskane to miejsce, gdzie nowy dom znalazło wielu kresowiaków i zesłańców. Dlatego serdecznie zapraszamy na spotkanie, gdzie postać tego niezwykłego, cichego bohatera zostanie przedstawiona szerzej. Tematyka spotkania jest szczególnie aktualna, gdyż odbędzie się w dzień po beatyfikacji Sługi Bożego ks. W. Bukowińskiego. Spotkanie organizują Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Związek Sybiraków III RP.

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ