Dolny Śląsk: Więcej miejsc w żłobkach i klubach malucha – pierwsze rozstrzygnięcia

szkoła i dzieci.jpg

Bolesławiec, Karpacz, Kunice, Podgórzyn i Mysłakowice to miejsca gdzie ponad 60 dzieci zyska darmową opiekę dzięki unijnym funduszom. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy rozstrzygnął pierwszy konkurs, w ramach którego do 30 czerwca 2018 r. ponad 1,3 mln zł zostanie przeznaczone na dodatkowe miejsca w żłobkach i klubach malucha oraz pokrycie wynagrodzenia niani dla dzieci do lat 3.

Takie działania to nowość w Regionalnym Programie Operacyjnym dla Dolnego Śląska. Fundusze zostaną przeznaczone na rozwój lub wyposażenie żłobków i klubów malucha. Ważny jest jednak cel – powrót do aktywności zawodowej rodziców i opiekunów maluchów, którzy są bez pracy, a także chcą wrócić na rynek po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, czy też wychowawczym, mają jednak problem z zapewnieniem opieki dla swoich pociech – wylicza Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Już od jesieni więcej miejsc opieki będzie dostępnych w gminach:

Kunice (wartość projektu 523,86 tys. zł, beneficjent: Grzegorz Jucewicz „Management Services”). W ramach projektu utworzony zostanie niepubliczny żłobek „Krasnoludek” w sumie dla 23 dzieci – mieszkańców Kunic;

Podgórzyn, Mysłakowice i Karpacz (wartość projektu 421,02 tys. zł, beneficjent: Przedszkole Niepubliczne w Karpaczu Ewa Walczak). W ramach projektu przy niepublicznym przedszkolu utworzony zostanie Klub Dziecięcy „Maluszek”, który zapewni opiekę 22 dzieciom. Zajęcia w placówce mają być dostosowane do wieku dzieci i ich rozwoju psychoruchowego. Projekt przewiduje również zatrudnienie niani dla najbardziej potrzebujących, w tym osób niepełnosprawnych.

Bolesławiec (wartość projektu 382,8 tys. zł, beneficjent: Klub Dziecięcy „Słoneczko” Dorota Kozłowska). W ramach projektu utworzony zostanie 1 oddział dla 20 dzieci w tym z niepełnosprawnościami. Dzieci będą miały przygotowaną pełnowymiarową salę z pomocami do nauki i zabawy. Dodatkowo zapewnione będą zajęcia z języka angielskiego, umuzykalniające, a także pomoc logopedy i psychologa. Dogodne godziny funkcjonowania placówki mają sprawić, że rodzice maluchów będą mogli wrócić do pracy.

Pod koniec września zakończy się ocena kolejnych wniosków złożonych w ramach obecnego konkursu. Ogłoszenie kolejnego planowane jest jeszcze na jesieni tego roku.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ