VI Międzynarodowe Spotkanie Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich

kresy.jpg

Na Świątnickich spotkaniach w drugi weekend września przybywają tysiące pielgrzymów zadziwionych historią Cudownego Obrazu i jego mieszkańców. Tegoroczne Międzynarodowe Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich będzie miało miejsce 10 i 11 września. W drugi weekend września (10-11 września) spotkają się wszyscy kresowianie z domu i z serca. Spotkają się w pod Ślężańskiej wsi Świątniki już po raz szósty. Jedni przybędą pielgrzymim szlakiem do Cudownego Obrazu Matki Bolesnej z Niewirkowa, która 70 lat temu przybyła wraz ze swoimi wyznawcami ze wschodniego Wołynia. Inni przybędą spotkać rozpędzonych po całym świecie bliskich i krewnych, sąsiadów i tych którym mocniej bije serce na słowa: Lwów i Wilno, Wołyń i Podole.

Tegoroczne spotkanie przed Obrazem Matki Niewirkowskiej po raz kolejny łączyć będzie ponad podziałami religijnymi, politycznymi i narodowościowymi. Dlatego zapraszamy wszystkich. W sobotę po raz kolejny spotkają się Narody Kresów: Polacy i Ukraińcy, Czesi i Niemcy, Ormianie i Karaimi. Spotkanie rozpocznie msza ekumeniczna w intencji Narodów Kresów. Jak zawsze można będzie liczyć na bogatą ofertę kulturalną i artystyczną; liczne wystawy i występy zespołów artystycznych, które przybliżą nam historię i kulturę wschodnich województw II Rzeczpospolitej.

Jednak w drugi weekend września w tej przepięknej wsi tematem przewodnim będzie pamięć o Żołnierzach Cichociemnych, dowódcach partyzanckich oddziałów kresowych, którym życie i ocalenie zawdzięczają tysiące ludzi. Honorowymi gośćmi będą bliscy i krewni dowódców kresowych oddziałów partyzanckich, m.in Władysława Kochańskiego ps. „Bomba” i innych. W sobotnie popołudnie odbędzie się konferencja popularno-naukowa z udziałem żołnierzy Armii Krajowej oraz naukowców pt. „Cichociemni i ich działalność na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”. Żołnierzom cichociemnym poświęcony zostanie też pomnik, który zostanie odsłonięty na placu kościelnym. Msza niedzielna odbędzie się w intencji żołnierzy Armii Krajowej i ich dowódców, a odprawi ją Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny.

Pragniemy również w te dni pod Patronatem Arcybiskupa Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego, wesprzeć ofiarami zebranymi na tace budowę we Lwowie Klasztoru Sióstr Karmelitanek jaką prowadzi Abp Mieczysław Mokrzycki – Metropolita Lwowski. Jak zawsze liczymy na Wielkie Serce Rodziny Kresowej i Sympatyków Kresów.

Wszystkich chcących włączyć się w organizację VI Międzynarodowych Spotkań Miłośników Ziemi Wołyńskiej i Kresów Wschodnich zapraszamy do kontaktu z parafią Nasławice lub z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej. Serdecznie zapraszamy!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ