Wrocławianie z sukcesem projektują samochody przyszłości

Projekt-Konrad-Cholewka.jpg

Konrad Cholewka, absolwent kierunku projektowanie środków transportu na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zajął drugie miejsce w konkursie Renault Passion for Design & Innovation. Kolejny wrocławianin – grafik i projektant Ryszard Szymański, w konkursie otrzymał trzecią nagrodę. Do konkursu zgłoszono 53 projekty.

– Wnętrze projektu Konrada Cholewki zaprojektowane jest w ten sposób, że właściwie to my je kształtujemy, nie mamy narzuconej pozycji jaką musimy zająć. Z każdego miejsca i w każdej konfiguracji jesteśmy w stanie z tym samochodem wchodzić w synergię. Sylwetka zewnętrzna natomiast spełnia obietnice, które projektant powinien założyć i spełniać w projekcie – powiedziała o pracy Konrada Cholewki, Krystyna Łuczak-Surówka, historyk i krytyk designu, wykładowca ASP w Warszawie, jurorka konkursu.

Organizatorzy podkreślają, że Konrad Cholewka, którego projekt Renault Liberta urzekł jury otwartą, modularną, swobodną przestrzenią, którą można dostosować do własnych potrzeb. W nagrodę otrzymał 5 tys. złotych.

Samochód autonomiczny

Renault Liberta to projekt samochodu autonomicznego na lata 2020-2030. Wnętrze zostało zaprojektowane tak aby nie narzucać konkretnego ustawienia foteli czy sposobu podróżowania. Charakteryzuje go otwarta, modularna, swobodna przestrzeń. Funkcje samochodu można obsługiwać dotykowym ekranem okalającym całe wnętrze lub za pomocą tabletu.

– W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, stworzyłem projekt Liberta – mówi Konrad Cholewka.

Projekt Ryszarda Szymańskiego, fot. organizatorzy

 

– O naszym wyborze zadecydowała opływowa forma pojazdu, możliwość decydowania przez użytkownika, jaki kształt będzie miał pojazd i zastosowanie technologii, które nie są obecnie w przemyśle motoryzacyjnym, ale są też jego przyszłością – powiedział o pracy Ryszarda Szymańskiego, Wojciech Sokołowski, projektant samochodów i współwłaściciel studia projektowego SOKKA. Nagrodą dla Ryszarda Szymańskiego za zajęcie trzeciego miejsca było 2 tys. złotych.

Napęd elektryczny zasilany z plazmowego generatora

Pojazd autonomiczny autorstwa Ryszarda Szymańskiego posiada napęd elektryczny zasilany z plazmowego generatora, dzięki któremu samochód ma nieograniczony zasięg. System bezpieczeństwa stanowią hamulce i zderzak „Łągiewki” zapewniający pochłanianie energii kinetycznej pojazdu, co pozwala zrezygnować z pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych. – Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne, jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie – mówi Ryszard Szymański.

Anthony Lo i Konrad Cholewka, warsztaty car designu, fot. organizatorzy

 

Przed uroczystością wręczenia nagród Konrad Cholewka i Ryszard Szymański wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Anthonego Lo, podczas których każdy uczestnicy mieli możliwość otrzymania indywidualnych porad od jednego z najbardziej znanych projektantów w świecie car designu.

źródło: wroclaw.pl

foto: Projekt Konrada Cholewki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj