Dolnośląski Festiwal Nauki – „Ziarna Wiedzy”

dfn-2016-slider.jpg

Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN) odbędzie się już po raz dziewiętnasty. W programie nie zabraknie propozycji sprawdzonych i cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem. Ponadto zaproponowano nowe wydarzenia, które swoją tematyką nawiązywać będą do hasła przewodniego DFN: „Ziarna wiedzy”.

 Pomysł na tegoroczne hasło wziął się stąd, że w tym roku obchodzimy Światowy Rok Roślin Strączkowych. To nas zainspirowało. Ziarenko z którego się coś rozwija, czy to jest mała roślinka czy duże drzewo, to jest kwintesencja nauki i naszego rozwoju. Festiwal to jest sadzenie takich nasionek. Nie wiadomo co z tego wykiełkuje – mówi prof. Kazimierz Orzechowski, koordynator DFN.

Festiwal jest adresowany do wszystkich nie tylko do ludzi młodych. Z każdym rokiem rośnie również liczba seniorów, którzy licznie odwiedzają imprezy podczas DFN. Specjalnie z myślą o nich są przygotowane imprezy w kategorii „Ziarno wiedzy dla seniora”.

Najszersza oferta jest jednak przygotowana dla uczniów i przedszkolaków: „Ziarna wiedzy – od nasionka do rośliny”. Wśród nich m.in. zajęcia pt. „Bo zabawa zaczyna się tam, gdzie wiedza kiełkuje”. Impreza będzie miała miejsce w laboratorium, gdzie najmłodsi naukowcy, używając jedynie produktów spożywczych, samodzielnie przeprowadzą chemiczne eksperymenty. Dla dzieci o artystycznych pasjach i upodobaniach przygotowane są m.in. warsztaty „Chiński teatrzyk cieni – sami zrobimy kukiełki!”. Kolejna impreza dla najmłodszych naukowców-przedszkolaków to pokaz „Chrupki i snaki – chrupiące przysmaki”. Z kolei warsztaty „Jak upadać, aby nie zrobić sobie krzywdy”, poprowadzi trzykrotny mistrz świata w judo. To tylko niektóre wybrane wydarzenia z ponad 1500 przygotowanych w tegorocznym programie.

– Wydaje mi się, że fenomenem DFN jest spotkanie z ludźmi – tłumaczy prof. Kazimierz Orzechowski. – Nauka czytana nawet z najlepszego podręcznika, nie ma takiej siły przekazu jak spotkanie człowieka, który będzie o tym mówił. Nauczyciel-fascynat, może lekki „wariat” na tym punkcie… to dzięki niemu nawet rzeczy z pozoru nieatrakcyjne, nabierają całkiem innego charakteru.

Obok wykładów, warsztatów i pokazów na DFN są organizowane także konkursy. „Festiwal oczami dzieci”, „Festiwal w obiektywie” czy chemiczny konkurs dla licealistów to niektóre z nich.

– Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników jak i ze strony sponsorów, którzy sami do mnie dzwonią z pytaniem czy robimy konkurs i sponsorują wspaniałe nagrody dla laureatów – mówi dr inż. Elżbieta Wojaczyńska z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej.

Organizowany jest także bieg na orientację po uniwersyteckim kampusie przy pl. Grunwaldzkim. Zapisy trwają od 7 do 11 września. – Uczestnicy – trzyosobowe zespoły szkół ponadgimnazjalnych – będą znajdować miejsca, gdzie będą musieli rozwiązywać zadania z wiedzy biologicznej i chemicznej z poziomu rozszerzonego – mówi dr Mariola Kuczer z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. – Jeśli bieg będzie cieszył się popularnością, to w przyszłym roku będziemy chcieli zorganizować go na większą skalę z innymi uczelniami – dodaje.

Oprócz Wrocławia DFN będzie obecny także w Legnicy, Lubinie, Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Głogowie. Na wiele warsztatów, pokazów i zajęć brakuje już miejsc. Dlatego warto przed wybraniem się na konkretne wydarzenie, sprawdzić szczegóły na stronie DFN.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj