Trzy filary zmian w polskim szkolnictwie wyższym

uczenie.jpg

Minister Jarosław Gowin zapowiada zmiany w Polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Mają się one opierać na trzech filarach.

W ramach pierwszego minister nauki i szkolnictwa wyższego wymienił ustawę deregulacyjną, która wejdzie w życie od października. Ma ona ukrócić biurokrację na uczelniach.

Minister Jarosław Gowin chce też, by w Polsce powstały uczelnie badawcze.

– Uczelnie badawcze nie kształcą masowo, ale kładą duży nacisk na jak najwyższą jakość kształcenia, równocześnie koncentrując się na badaniach naukowych. Najlepsze uczelnie świata mają zazwyczaj po 10-15 tys. studentów, a najlepsze polskie uczelnie, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, mają po 45-50 tys. Przy tak masowym modelu kształcenia trudno jest mówić o wysokiej jego jakości i trudno także o to, żeby naukowcy znajdowali odpowiednio dużo czasu na prowadzenie badań naukowych – wskazuje minister Gowin.

Drugi filar, na którym mają opierać się zmiany, dotyczy partnerstwa nauki i biznesu. W połowie sierpnia Rada Ministrów przyjęła już założenia nowej tzw. małej ustawy o innowacyjności. Jak przypomniał minister nauki, przedsiębiorcy zyskają dzięki niej wyższe ulgi podatkowe, odliczenia kosztów na badania i rozwój będą mogli podnieść do poziomu 50 proc.

Trzeci filar reform ma dotyczyć tzw. społecznej odpowiedzialności nauki. Nauka i uczelnie nie mogą być wieżą z kości słoniowej. Powinny się szerzej otworzyć na codzienne potrzeby Polaków – zaznaczył minister Jarosław Gowin.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj