Warto wiedzieć – grypa

grypa.jpg

Początek choroby jest nagły. Katar nosa, nieżytowe zapalenie gardła, tchawicy i oskrzeli bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, gorączka do 39°C. Bardzo złe samopoczucie.

Ostry okres choroby trwa wraz z gorączką ok. 5 dni. Często jednak występują powikłania: zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie płuc, mięśnia serca, a nawet mózgu. W razie powikłań przebieg choroby znacznie się przedłuża i może ona trwać nawet wiele tygodni.

Z dr n. med. Ewą Stojek, specjalistą medycyny rodzinnej rozmawia Anna Morawiecka

AM: Co zrobić, aby nie zachorować?

Grypa, ostra choroba zakaźna wywołana przez różne odmiany wirusa. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Występuje najczęściej pod postacią fali zachorowań (epidemii) pojawiających się w tych samych regionach co 2–3 lata, oraz jako pandemia ogarniająca cały świat w odstępie co kilka czy kilkanaście lat.

ES: Nie ma niestety  stuprocentowej ochrony, ale szczepiąc się przeciwko grypie możemy uniknąć powikłań i sprawić, że choroba będzie miała lżejszy przebieg. Jest jednak jeden warunek: szczepionka musi być aktualna. Wirus grypy ma wyjątkową zdolność mutacji, dlatego też co roku na podstawie badań naukowcy opracowują najskuteczniejszą surowicę.

Kto przede wszystkim powinien się zaszczepić?

Wszyscy. Przede wszystkim jednak dzieci i osoby po 50 roku życia. Do grup zwiększonego ryzyka należą też ludzie cierpiący na  przewlekłe schorzenia dróg oddechowych – astmę, chorobę oskrzelowo-płucną – oraz dzieci i dorośli leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Koniecznie zaszczepić powinny się osoby, które codziennie mają kontakt z wieloma ludźmi: lekarze, pielęgniarki, nauczyciele. Są one szczególnie narażone na zachorowanie, a chore mogą być źródłem zakażenia dla innych.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Przede wszystkim trzeba być zdrowym. Proszę pamiętać, że o  tym czy pacjent może być szczepiony, zawsze decyduje lekarz. I to jest zasada, od której nie ma żadnego odstępstwa!

Kiedy należy zaszczepić się przeciwko grypie:

Od zaszczepienia do nabrania odporności muszą minąć co najmniej dwa tygodnie. Czyli najlepiej zdążyć przed początkiem sezonu grypowego, co nie znaczy  że później nie ma to sensu. Oficjalne zalecenia mówią, że w sezonie jesienno–zimowym szczepienie przeciw grypie należy zaproponować każdemu pacjentowi, który zjawi się w gabinecie lekarza nawet wtedy, gdy stwierdzamy wzrost zachorowań na grypę.

źródło: ludzkasprawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj