Morawiecki: nie podoba mi się wynoszenie sporu o TK poza granice naszego kraju

kornel janusz.jpg

Kornel Morawiecki udzielił wywiadu dla portalu Wirtualna Polska. Wypowiedział się w różnych kwestiach dotyczących życia publicznego, m.in. o budowie nowej partii.

O budowie partii „Wolni i Solidarni”

-Miałaby ona zająć na polskiej scenie politycznej miejsce między dwoma największymi obozami – PiS oraz PO – i działać na rzecz większej solidarności. Chcielibyśmy odciąć się od podziałów, które drążą nasz kraj, i starać się budować solidaryzm społeczno-polityczny. Nam chodzi o przedstawienie Polakom nowej wizji kraju. Ma ona być bardziej dostosowana do tego, co dzieje się na świecie. Jesteśmy nastawieni na pracę w obszarze myśli i mentalności ludzi. Nie chcemy opierać się o materializm, a pokazać, że można budować wzajemną ludzką więź polegającą na czymś więcej niż tylko solidarność słabych z mocnymi czy biednych z bogatymi. Chcielibyśmy przekonać wszystkich Polaków, by zaczęli od siebie więcej wymagać i uczyli się nie tylko brać, ale i dawać coś z siebie dla wspólnego dobra. Wielu wyborców nie ma obecnie swojej reprezentacji w Sejmie i czują się zmęczeni podziałami. To do nich przede wszystkim chcielibyśmy trafić. Złożyliśmy już wniosek o rejestrację w sądzie i zostaliśmy poproszeni o uzupełnienie wniosku o skrót. Zakończenie tego procesu powinno zająć kilka dni. Struktury zaczynają się już kształtować. Docelowo mają objąć całą Polskę.

O katastrofie smoleńskiej

– Patrzę na Smoleńsk jak na ostatni akord II Wojny Światowej. Tam przecież zginęli najwyżsi rangą reprezentanci polskiego narodu, którzy lecieli by oddać cześć elitom pomordowanym w Katyniu. W Smoleńsku zginął cały przekrój polskiego życia politycznego. Polska oraz Polacy dają się bardzo łatwo rozgrywać i są rozgrywani. Zarówno przez liderów partyjnych, którzy wciągają w ten mechanizm masy, licząc na poparcie, jak i przez Rosję, która wciąż jest w posiadaniu wraku.

O Trybunale Konstytucyjnym

– Polscy politycy powinni zrozumieć, że nie istnieją tylko dla siebie, a nasz kraj nie jest samotną wyspą na mapie świata. Dlatego nie podoba mi się obecna polityka zagraniczna polskiego rządu czy wynoszenie sporu o TK poza granice naszego kraju. Na świecie panuje obecnie zamęt wywołany poważnymi zmianami i podobnie jest w polskiej polityce. Ten podział między PiS a PO, który przekłada się na inne sfery życia, jest bardzo szkodliwy dla kraju. Spory dotyczące Trybunału Konstytucyjnego niczemu dobremu nie służą. Zawsze będę się upierał przy tym, że dobro narodu stoi ponad prawem. Prawo ma mu służyć. Tymczasem konflikty wokół TK czy katastrofy smoleńskiej nie służą ani Polsce, ani Polakom.

całośc na stronie: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019393,title,Kornel-Morawiecki-dla-WP-patrze-na-Smolensk-jak-na-ostatni-akord-II-Wojny-Swiatowej,wid,18499210,wiadomosc.html

foto Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ