Wkrótce II Noc Laboratoriów: Nie prześpij tego!

laboratoria.jpg

Podczas pierwszej edycji Nocy Laboratoriów cztery tysiące osób odwiedziło kilkanaście pracowni naukowych i sal ćwiczeniowych. Dlatego wrocławskie laboratoria zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających 8 października.

W sumie przed rokiem w  21 laboratoriach przeprowadzono aż 11 niezapomnianych warsztatów oraz 35 różnego typu prezentacji. Organizatorami Nocy Laboratoriów są firma Nokia Networks oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+, ale w wydarzeniu biorą udział również wrocławskie uczelnie, firmy, instytucje państwowe i naukowe, które tylko w tę jedyną noc otworzą drzwi do swoich pracowni badawczych. Pomysłodawcy nie kryli, że inspirowali się sukcesem Nocy Muzeów, podczas której tysiące ludzi staje w długich kolejkach, aby odwiedzić muzea i galerie. Noc Laboratoriów również cieszyła się dużym zainteresowaniem, a miejsca na poszczególne pokazy szybko się skończyły.

Noc Laboratoriów jest organizowana z myślą o miłośnikach nauki – czytających, szukających okazji na poszerzenie wiedzy, poznanie faktów, osobisty udział w interesujących eksperymentach. Pasjonatów nauki w różnym wieku lawinowo przybywa. Dowód? Tłumy odwiedzające centra wiedzy, parki nauki, jak choćby wrocławskie Hydropolis czy Humanitarium w kampusie EIT+ na Praczach.
Poza tym Noc Laboratoriów to nadzwyczajna okazja na przekroczenie progu miejsc na co dzień niedostępnych oraz spotkanie ze specjalistami, których praca jest osnuta mgłą tajemnicy (choćby policyjnych kryminologów). Tej Nocy można z bliska przyjrzeć się ich działaniom.
Wrocławska Noc Laboratoriów była pierwszym tego typu wydarzeniem, popularyzującym naukę w Polsce, i doskonale się sprawdziła.

– Liczymy na jeszcze większe zainteresowanie niż przy pierwszej edycji, gdyż w tym roku do grona partnerów wydarzenia dołączyło kilka nowych instytucji, co oznacza jeszcze więcej interesujących miejsc do zwiedzania i dodatkowe atrakcje. Należy jednak pamiętać, że zainteresowanie jest bardzo duże i liczy się kolejność zgłoszeń. W ubiegłym roku wszystkie wejściówki rozeszły się w ekspresowym tempie, a miejsca na niektóre warsztaty czy wykłady były zajęte już po kilku godzinach od uruchomienia zapisów – wyjaśnia Agata Kołacz, organizator Nocy Laboratoriów z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Genetycy, kryminolodzy, Nokia…

W programie Nocy Laboratoriów są wizyty m.in. w pracowniach genetyków, laboratoriach, gdzie pracuje się nad nowymi źródłami energii oraz rozwiązaniami przydatnymi w telekomunikacji. Tak jak przed rokiem, będzie okazja na odkrycie zastosowania produktów koncernu 3M, których są tysiące. Z kolei alergicy odwiedzający Laboratorium szkoleniowe Euroimmun będą mogli samodzielnie wykonać testy alergologiczne oraz skorzystać z mikroskopu fluorescencyjnego.
Z kolei przyszli inżynierowie, oprócz zwiedzania laboratoriów Nokii, mają szansę na sprawdzenie, jak zjawiska elektromagnetyczne wpływają na urządzenia elektroniczne i systemy radiowe. Zobaczą to w Instytucie Łączności – PIB oraz Instytucie Elektrotechniki.

Arcyciekawie zapowiadają się prezentacje w Katedrze Histologii i Embriologii Uniwersytetu Medycznego, której pracownicy przybliżą budowę oraz funkcjonowanie żywych tkanek.
Natomiast Firma Dolby zaprasza wszystkich melomanów do swojego laboratorium dźwiękowego.

Uniwersytet Przyrodniczy przygotuje serię tematycznych warsztatów, których wątkiem głównym będzie zbrodnia. Uczestnicy z pomocą antropologów sprawdzą m.in., czym się różni rana cięta od szarpanej; jakie ślady zostawiają w ciele noże zębate, a jakie piły mechaniczne; dowiemy się także, czy zabójcze grzyby i zbrodnicze pasożyty faktycznie są takie straszne, jak je opisują.
Warsztaty o podobnej tematyce przygotuje Uniwersytet Wrocławski, otwierając dla gości swoje laboratorium kryminalistyczne.

Interesująco będzie w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN, gdzie pole magnetyczne milion razy większe od ziemskiego i temperatury bliskie zera bezwzględnego nie są niczym niezwykłym.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Centrum nauki Humanitarium oraz Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją ProMathematica, przygotowują warsztaty, podczas których najmłodsi odkryją, czy uda się napompować balon śniegiem, uwolnić Dżina z lampy czy wystrzelić rakietę i spowodować wybuch piany? Każdy z młodych naukowców będzie mógł to sprawdzić samodzielnie.

Udział w Nocy Laboratoriów jest bezpłatny, jednak ze względu na warunki logistyczne liczba zwiedzających jest ograniczona. Zapisy ruszą  23 września za pośrednictwem strony: www.noclaboratoriow.pl, według zasady „kto pierwszy, ten lepszy”.

Więcej informacji, szczegółowy program II Nocy Laboratoriów na stronie: www.noclaboratoriow.pl.

źródło Miasto Wrocław

fot: Miasto Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ