Wpadka wrocławskiego urzędnika na Twitterze. Wyjaśniamy mu, co to „średnia” na przykładzie z baranami w urzędach

bart.jpg

Pracownik Urzędu Miasta we Wrocławiu zaatakował na Twitterze radnego z opozycji. Poszło o raport Regionalnej Izby Obrachunkowej i podatki, jakie miasto ściąga od mieszkańców. Urzędnik nie zrozumiał, że RIO opracowała statystkę wyciągając średnią. Tłumaczymy mu na przykładzie z baranami to, co powinien znać ze szkoły podstawowej.

Radny miejski dr Krystian Mieszkała, komentując raport RIO, stwierdził, że „Wrocław w przeliczeniu na jednego mieszkańca, ma największe dochody z podatków i opłat, spośród największych dolnośląskich miast”. Na Twitterze zripostował go miejski urzędnik. W błyskotliwym wpisie stwierdził, że: „Zaprawdę niezwykła i nietypowa to sytuacja, w największym mieście w województwie”.

Tyle, że urzędnik z wrocławskiego magistratu nie wie najwyraźniej, jak się liczy średnią, i że wielkość miasta nie ma tu nic do rzeczy.

Tłumaczymy mu zatem na przykładzie z baranami, jak wygląda wyciągnie średniej:

1) 100 baranów w urzędzie opłaca podatek od inteligencji – każdy baran płaci 1 zł podatku – zatem ich gospodarz zarobi 100 zł – średnia tego podatku w przeliczeniu na jednego barana to 1 zł …

2) 1000 baranów w urzędzie opłaca podatek od inteligencji – każdy baran płaci 1 zł podatku – zatem gospodarz zarobi 1000 zł – średnia to wciąż 1 zł na barana…

3)  100 tys. baranów zostało zwolnionych od płacenia podatku od inteligencji – zatem ich gospodarz zarobi z tego tytułu 0 zł  – średnia tego podatku w przeliczeniu na jednego barana to 0 zł.

Reasumując – RIO wyciągnęła średnią. Wynika z tego, że Wrocław ściąga najwięcej opłat i podatków w przeliczeniu na jedną osobę czyli jak dobrze zauważył radny – sięga najgłębiej do kieszeni podatników.

Mamy zatem pytanie do pana urzędnika: Czy średnia kwota podatku przypadająca na jednego barana w urzędzie jest uzależniona od wysokości ustalonych podatków czy od ilość baranów?

Postulujemy, żeby prezydent Rafał Dutkiewicz rozpoczynał dzień, od zrobienia swoim podwałdnym kartkówki z matematyki.

Czytaj : Radni Rafała Dutkiewicza oraz z Platformy Obywatelskiej przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości we Wrocławiu. Do maksymalnej dopuszczalnej stawki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj