Nagroda im Juliusza Ligonia dla Biskupa – Seniora Legnickiego Stefana Cichego

leg1.jpg

 

13 września br. w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się 43.Gala wręczenia Nagrody im. Juliusza Ligonia, która przyznawana jest przez Kapitułę wyłonioną wspólnie przez Metropolitę Katowickiego oraz Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Jednym z tegorocznych laureatów był biskup senior diecezji legnickiej Stefan Cichy, który nagrodzony został „za wieloletnią, ofiarną posługę Kościołowi i społeczeństwu na Górnym i Dolnym Śląsku, za umiłowanie liturgii oraz formację pokoleń kapłanów i wiernych świeckich w jej pięknym i głębokim przeżywaniu, za działalność naukową, popularyzatorską i społeczną w duchu Soboru Watykańskiego II i śląskiego etosu”.

Warto podkreślić, że swoją działalnością doskonale łączy zarówno Górny jak i Dolny Śląsk. Przez znaczną część swojego życia pracował jako kapłan a potem biskup pomocniczy diecezji katowickiej a następnie w latach 2005-2014 był drugim w historii biskupem ordynariuszem diecezji legnickiej. Przez wszystkie lata pracy stał się wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń kapłanów, a w wypadku służby w Legnicy, przyczynił się do rozwoju jej życia religijnego oraz liturgicznego. W trakcie uroczystości podkreślano szczególne umiłowanie Biskupa Stefana właśnie do liturgii, co zostało dostrzeżone również przez Kapitułę w cytowanym powyżej uzasadnieniu.

Podsumowując dokonania biskupa, wygłaszający laudację ks. infułat Rudolf Brom, oddał je dość celnie właśnie w tytułowej triadzie, która w jakiś sposób oddaje również charakter śląskiego etosu pracy i rzeczywistego oddania sprawie, której się służy. Wyrazicielem tejże jest sam patron Nagrody, poeta i działacz na rzecz kultury polskiej Juliusz Ligoń, który całym swoim ciężkim życiem płacił za codzienną deklarację bycia Polakiem i konsekwentną służbę tej deklaracji w czasach pruskiego kulturkampfu.

Obok Biskupa Cichego laureatami tegorocznych „Ligoniowych Laurów” zostali: kompozytor, pedagog i wykonawca muzyki klasycznej, w tym szczególnie organowej, Henryk Jan Botor „za twórcze poszukiwania artystyczne i wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej”, oraz  Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Osób Dorosłych Niepełnosprawnych Intelektualnie prowadzony przez Zgromadzenie Braci Szkół Chrześcijańskich w Zawadzkiem – „za codzienny trud pracy w duchu miłosierdzia wyrażonej ewangeliczną zasadą: >Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili< (Mt 25,40).”

W uroczystości uczestniczyli m.in.: biskupi katowiccy na czele z arcybiskupem Wiktorem Skworcem, księża z tej diecezji, biskup Marek Mendyk z Legnicy, wojewoda górnośląski Jarosław Wieczorek, przedstawiciele samorządów, władz Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, członkowie tej organizacji zarówno z Górnego jak i Dolnego Śląska i licznie zebrani uczestnicy spotkania.

g

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

autor: Piotr Sutowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj