Jacek Świat: Brak sekcji zwłok po katastrofie smoleńskiej to przestępstwo

jacek_swiat.jpg
fot. youtube.com

Gościem programu „Prosto w Oczy” był Jacek Świat, poseł Prawa i Sprawiedliwość, małżonek Aleksander Natalii-Świat, ofiary katastrofy smoleńskiej

– Rozmowa dotyczyła wczorajszego spotkania ekspertów z rodzinami smoleńskimi. – Tak jak można było się spodziewać, sporo przedstawicieli rodzin przyszło na spotkanie z ministrem Macierewiczem, był na nim szef podkomisji do spraw badania wypadków lotniczych dr Berczyński, szefowie poszczególnych komisji czy zespołów, byli eksperci, wszyscy, którzy mogli coś nowego powiedzieć. Każdy z szefów zespołów przygotował krótką prezentację informując o tym co już zostało przygotowane. Była również tura pytań i odpowiedzi. Spotkanie trwało łącznie około 4 godzin – informuje Jacek Świat.

Poseł mówił o relacjach panujących między członkami rodzin smoleńskich.– Rodziny wobec siebie starają się zachować kulturę, przychylność, łączy nas jednak wspólny dramat. Ja się przez 6 lat nie spotkałem się z sytuacja nieprzyjemną. Natomiast oczywiście mamy różne poglądy, różnie spoglądamy na rzeczywistość, to wynika z przekonań ideowych, politycznych, oczywiście, że my z prawej strony byliśmy bardziej nieufni wobec władzy, dlatego byliśmy od początku bardziej krytyczni – zauważa poseł.

– Temat ekshumacji nie był tematem wczorajszych rozmów, ponieważ jest to domena prokuratury. Było tylko napomknienie. Zresztą to był temat spotkania z prokuratorem Pasionkiem, jeszcze przed wakacjami. Bardzo różnie to zostało przyjęte, emocje są ogromne. Konieczność badań patologicznych, czy medycznych wynika wprost z kodeksu postępowania karnego. Obywatel polski jeśli poniesie nagłą śmierć poza granicami kraju, to niezależnie od tego jakie czynności były za granicą podjęte, w Polsce musi być dokonana autopsja. To, że zaniechała tego 6 lat temu prokuratura wojskowa, to jest to po prostu przestępstwo, za które ówcześni liderzy prokuratury wojskowej powinni ponieść odpowiedzialność. To powoduje, że my, że rodziny po raz kolejny po 6 latach będziemy musieli przeżywać tę traumę, te emocje. Ekshumacje, badania są potrzebne. Należy sprawdzić jakie są mechanizmy obrażeń poszczególnych osób, bo to pozwoli poznać jakie były mechanizmy rozpadu samolotu. Do tego kwestia identyfikacji, wiemy, że doszło do rzeczy haniebnych, skandalicznych, zamiany ciał kilku osób. Te badania pozwalają rozwiązać te problematyczne kwestie – dodaje gość programu.

fot. youtube.com

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj