Milionowy problem ZAiKS. Fryzjer: „Nosił wilk razy kilka…”

ZAiKS.jpg

Jak podał portal muzykaiprawo.pl – w 2007 roku, skarbówka zaczęła się domagać od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS prawie 400 mln zł z tytułu zaległego podatku VAT od tantiem za wykorzystanie utworów. W sierpniu, decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego, ZAiKS oprócz zaległego VAT został zobowiązany również do zapłaty odsetek.

Marcin Węgrzynowski – fryzjer z Wałbrzycha, który wygrał w sądzie z ZAiKS, komentuje, że „nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka”.

-Zachłanność ZAIKS spowodowana chęcią posiadania jak największej ilości pieniędzy, ściganie drobnych przedsiębiorców, wymuszanie od nich podpisywania umów, aby płacili za publiczne rozpowszechnianie utworów w małych lokalach usługowych, spowodowało urośnięcie tego stowarzyszenia do rangi monopolisty, którego wszyscy się boją, a który może wszystko – mówi  Marcin Węgrzynowski portalowi wDolnymSlasku.com i zauważa, że przegrany przez ZAiKS proces w 2014 roku, pokazał, że Stowarzyszenie wcale nie jest takie straszne. – Sędziowie przestali się bać, zaczęły zapadać wyroki niekorzystne dla ZAiKS. Sędzia Jacek Szerer, który orzekał w mojej sprawie otrzymał tytuł Europejskiego Sędziego roku 2014. Wyrok nakazujący ZAiKS zapłaty takich zaległych podatków jest kolejnym przykładem, że na każdego przyjdzie odpowiednia pora i czas.

Fiskus nie zgodził się na umorzenie oprocentowania – podał portal muzykaiprawo.pl. Teraz cała nadzieja ZAiKS w Trybunale Sprawiedliwości UE.

Przypomnijmy. Marcin Węgrzynowski, fryzjer-stylista z Wałbrzycha, wygrał w sądzie ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, które domagało się od niego pieniędzy za włączone w salonie radio. Teraz stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych fryzjerów w Polsce i uczy innych przedsiębiorców, którzy także chcą walczyć o swoje prawa.

Źródło: Gazeta Prawna, portal muzykaiprawo.pl

1 KOMENTARZ

  1. A gdzie pozostali ciemiężycieei małych zakładów usługowych, tacy jak STOART i jemu podobni. Z Zaiksem jest ich cztery i wszyscy przychodzą po daninę, mówiąc ze mają do tego prawo!!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj