Rok The World Games 2017 we wrocławskich szkołach

world games.jpg

Rok szkolny 2016-2017 został, decyzją Departamentu Edukacji w Urzędzie Miasta Wrocławia Rokiem Igrzysk The World Games 2017. Oznacza to m.in. że dzieci i młodzież częściej niż do tej pory będą miały okazję spróbować dyscyplin przyszłorocznych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich w trakcie zajęć wychowania fizycznego.

Wrocławski Komitet Organizacyjny TWG2017 wraz z magistratem i partnerami przygotował szereg projektów, które będą popularyzować te sporty.

– Chcemy dać uczniom i nauczycielom wrocławskich placówek możliwość wzbogacenia programu zajęć W-F. Co ważne, wiele projektów zakłada przekazanie do szkół sprzętu sportowego dobrej jakości. Dyscypliny, które wybraliśmy mogą uprawiać zarówno chłopcy jak i dziewczęta, a w przypadku korfballu mogą nawet grać w jednej drużynie. Opanowanie podstawowych zasad nie jest trudne, dlatego jestem przekonany, że uczniowie z chęcią spróbują nowych dyscyplin i je polubią – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

– The World Games 2017 to nie tylko samo wydarzenie sportowe, ale także liczne akcje promujące ruch, aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Badania wskazują, że polskie dzieci przybierają na wadze najszybciej w Europie. Igrzyska należy wykorzystywać także jako okazję, by z tym niepokojącym trendem walczyć – dodaje Marcin Przychodny, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG2017.

Projekty The World Games 2017 we wrocławskich i dolnośląskich szkołach

„Mali Wspaniali”

„Mali wspaniali” to projekt regularnych treningów ogólnorozwojowych z elementami sztuk walki dla przedszkolaków. W poprzedniej edycji wzięło w nim udział blisko 10 tysięcy podopiecznych wrocławskich i podwrocławskich placówek oraz dzieci z kilku województw całego kraju. Od tego roku „Małych wspaniałych” będzie więcej, bo treningi organizowane będą we wszystkich przedszkolach we Wrocławiu. Patronką programu jest Anna Lewandowska, Ambasadorka The World Games 2017. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają około 30 minut. Dzieci poznają nie tylko podstawy sztuk walki, ale też fair play i zdrowego odżywiania. Na początku i końcu roku szkolnego dzieci biorą udział we Wrocławskim Teście Przedszkolaka, który sprawdza ich postępy i rozwój fizyczny.

„Unihokej – uczy, bawi i wychowuje”

Trwający od 2015 roku projekt „Unihokej – uczy, bawi i wychowuje” przygotowywany jest przez Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017 wraz z Polskim Związkiem Unihokeja. Dzięki wsparciu TWG2017 zakupiony zostanie sprzed do gry, który trafi do szkół w całym kraju, w tym tych z Dolnego Śląska i Wrocławia.  Będą to bandy do gry, kije, piłki oraz stroje bramkarskie. Projekt zakłada także szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego, którzy po ich zakończeniu mogą otrzymać tytuł instruktora unihokeja. W szkołach, które otrzymają sprzęt dyscyplina będzie uprawiana podczas zajęć W-F.  Tegoroczna edycja zakończy się turniejem drużyn mieszanych w Dzierżoniowie.

„WROCLOVE Flag”

Futbol flagowy to bezpieczna, bezkontaktowa i koedukacyjna odmiana futbolu amerykańskiego.
W roku szkolnym 2016/2017 realizowany będzie program zajęć z futbolu flagowego w szkołach podstawowych i gimnazjalnych. Dzięki temu uczestnicy będą mieli okazję trenować z trenerami
i zawodnikami Panthers Wrocław przez 1,5 godziny co tydzień. Zajęcia odbywać się będą  w 12 szkołach – sześciu podstawowych i sześciu gimnazjach.

Projekt obejmuje szkolenie nauczycieli wychowania fizycznego, którzy będą asystowali zawodnikom i trenerom Panthers Wrocław podczas zajęć.

”Orientuj się”

To cykl zajęć, które odbywają się w szkołach we Wrocławiu od 2014 roku oraz na Dolnym Śląsku od roku 2015. Realizowane są przez trenerów i zawodników z Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej. We Wrocławiu do przeszkolenia w tym roku pozostało około 30 szkół podstawowych.
W dotychczasowych edycjach wzięło udział blisko 2 tysiące dzieci. DZOS prowadzi także portal znajdzsiewlesie.pl, gdzie znajdują się mapy do wrocławskich i podwrocławskich tras do biegania na orientację. Punkty kontrolne posiadają już m.in. Las Osobowicki, Las Mokrzański we Wrocławiu oraz Przełęcz Tąpadła, Oborniki Śląskie i Wałkowa w okolicach Milicza.  Dzieci mają również okazję uczestniczyć w zawodach biegu na orientację. Razem ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów przeszkoliliśmy w tamtym roku szkolnym dzieci z 10 szkół w regionie.

„Korfball – drużyna przyjaciół”

Korfball to koedukacyjna i bezkontaktowa gra zespołowa, gdzie w jednej drużynie grają zarówno kobiety jak i mężczyźni.  Projekt realizowany jest w sześciu szkołach (3 gimnazja i 3 szkoły ponadgimnazjalne) we Wrocławiu. Pierwsze 2 tygodnie września to intensywne szkolenie dla nauczycieli Wychowania Fizycznego z wybranych szkół, w trakcie którego poznają zasady gry, sposoby rozgrzewki i historię samej dyscypliny. Do uczestniczących w programie szkół trafi profesjonalny sprzęt – kosze, piłki i wózki transportowe. Projekt potrwa do czerwca. W planach jest powołanie międzyszkolnej Ligi Korfballu i rozegranie 2 turniejów.

„Roadshow Flagi The World Games 2017”

Flaga Igrzysk The World Games 2017 od 2014 roku trafia do kolejnych szkół i przedszkoli. W najbliższym roku szkolnym odwiedzi 20 placówek edukacyjnych. Oprócz uroczystej ceremonii przekazania Flagi przez reprezentację szkoły lub przedszkola, dzieciaki bawią się dyscyplinami The World Games 2017
w przygotowywanym dla nich miasteczku sportowym. Celem przedsięwzięcia jest dotarcie do jak największej liczby dzieci, rodziców oraz nauczycieli i przybliżenie im sportów TWG2017 w formie zabawy. To także zachęta, by do zajęć W-F włączyć rzadziej trenowane w szkołach dyscypliny – bule, Ultimate Frisbee, Korfball i Unihokej i być może wychować nowe pokolenie atletów na kolejne igrzyska The World Games!

Udział dzieci we wszystkich projektach jest bezpłatny.

Współorganizatorzy projektów

– Urząd Miejski we Wrocławiu

– Ministerstwo Sportu i Turystyki

– Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017

– Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

– Wrocławski Szkolny Związek Sportowy

– Aglomeracja Wrocławska

– Polski Związek Unihokeja

– Panthers Wrocław

– Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej

– Fundacja Infinity

– AZS Wrocław Korfball Team

– Urząd Miejski w Świdnicy

– Urząd Miejski w Trzebnicy

 

źródło: Miasto Wrocław

fot: youtube

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj