W piątek otwarcie wiaduktu na Chociebuskiej

chocieb.JPG

Nowy wiadukt na ul. Chociebuskiej jest już gotowy. Kierowcy nową przeprawą pojadą już w piątek. Komunikacja miejska wróci tam od poniedziałku.

W czwartek rano udało się przejechać testowo nowym wiaduktem na ul. Chociebuskiej. Przeprawa była praktycznie gotowa, robotnicy prowadzili ostatnie prace porządkowe. Inwestor czekał na pozwolenie na użytkowanie nowej przeprawy. Udało się je uzyskać popołudniu, a to oznacza że wiadukt zostanie otwarty dla ruchu samochodowego już w piątek (16 września), czyli ponad miesiąc przed planowanym terminem. To bardzo wyczekiwana wiadomość przez mieszkańców i kierowców. 

– Wspólnie z wykonawcą, firmą Intop Warszawa,  czynimy starania by było to możliwe już na rozpoczęcie Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli  od jutro, 16 września 2016 r., od godz. 10. Zapraszamy do korzystania. Prosimy o ostrożną jazdę  – mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.
Dla pierwszych użytkowników przygotowano upominki. – Otwierając wiadukt pragniemy też wręczyć pierwszym dwóm użytkownikom  obiektu drobny upominek przygotowany przez Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017, zawiera on dwuosobowe zaproszenie na przyszłoroczną ceremonię otwarcia (osoby, które je otrzymają w celu aktywowania zaproszenia prosimy o zgłoszenie danych na podany w nim kontakt do 30.10.2016r.) – dodaje Szemplińśski. 

Na nowy wiadukt wracają też linie autobusowe. Ich powrót na trasy przez nową przeprawę planowany jest na poniedziałek, 19 września. Chodzi o linie 122, 126 i 246.

Przypomnijmy. Stary wiadukt został zamknięty przez jego fatalny stan techniczny. Prace przy budowie nowej przeprawy ruszyły jesienią 2015 od wyburzenia starej konstrukcji, która nie nadawała się już do ruchu samochodowego. Największą trudnością tej inwestycji było to, że cała operacja musiała się odbyć bez zatrzymania ruchu pociągów. Budowlańcy na górze prowadzili roboty a pod nimi jeździły pociągi.

Nowy wiadukt drogowy to trójprzęsłowa konstrukcja belkowa w układzie ciągłym, o rozpiętościach przęseł około 20 i 15 m. Jego całkowita długość wraz z przyczółkami wynosi około 80 m. Pomost ma szerokość 16,20 m, a w jego obrębie znajduje się jezdnia o szerokości 7 m, ścieżki rowerowe o szerokości 1,50 m (po obu stronach), tzw. opaski o szerokości 30 cm oraz chodniki dla pieszych o szerokości 2 m.

Obiekt został wykonany ze strunobetonowych belek prefabrykowanych i zespolonych z płytą żelbetową. Żelbet to także materiał użyty do wykonania ścian przyczółków i filarów. Woda opadowa z wiaduktu odprowadzana będzie do istniejącego systemu odwodnienia kolejowego. Inwestycja kosztowała 9,6 miliona złotych.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ