BITWA WROCŁAWSKA W KINIE [relacja]

bi0.jpg

W dawnym kinie Warszawa, dziś w Dolnośląskim Centrum Filmowym, odbyła się 15 września premiera filmu w reżyserii Beaty Januchty pt. “Bitwa Wrocławska”. W filmie oprócz genezy, przebiegu i skutków największej w Polsce demonstracji ulicznej, która odbyła się 31 sierpnia 1982 roku, można zobaczyć swoiste śledztwo prowadzone przez Waldemara Krasa. Drąży on skutecznie prawdę o nieznanych do tej pory ofiarach tej manifestacji. Do tej pory jedyną osobą oficjalnie uznaną za zastrzeloną, był Kazimierz Michalczyk. Jak się okazuje były jeszcze co najmniej 3 osoby, które wówczas straciły życie. Dociekliwy Kras dotarł również do osób, które były ranne.

W filmie można posłuchać osób organizujących tamtą demonstrację. W imieniu RKW wypowiadał się Władysław Frasyniuk, a “Solidarności Walczącej” Kornel Morawiecki. widzowie mogli zobaczyć wiele archiwalnych filmów i zdjęć oraz ich autorów.

Na widowni zasiadło bardzo wielu świadków tych historycznych zdarzeń.

W filmie otwarcie mówiono o ówczesnych zbrodniach komunistycznych i próbach ich zatarcia. Pora, jak podkreślano w kuluarach, na wznowienie śledztwa, chociaż jeden z głównych sprawców już nie żyje.

Film powstał dzięki Ośrodkowi “Pamieć i Przyszłość” i Odra-Film. Kolejne projekcje mają się odbyć w Centrum Historii Zajezdnia.

autor: Janusz Wolniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj