Urodziny jednej z najstarszych wrocławianek

mar1.jpg

Pani Maria Natalia Olszowska 15 września kończy 109 lat! Tę niecodzienną okazję uświetniono pięknym i wzruszającym spotkaniem na cześć dostojnej Jubilatki, w przeddzień jej urodzin, we wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury. Był medal od władz miasta, gratulacje i życzenia, okazały tort, toast, wspaniałe kwiaty, a także „200 lat!”, odśpiewane przy akompaniamencie cygańskiej kapeli.

Pani Maria urodziła się w rodzinie Chrzanowskich na Kresach, w Kutach, w województwie stanisławowskim (teraz Ukraina) 15 września 1907 r. Na Dolny Śląsk, najpierw do Obornik Śląskich, przyjechała wraz z córką w roku 1946. Tu odnalazł je mąż pani Marii (wzięli ślub w 1926 r.), który walczył na wojennym froncie. Pod koniec lat 70. pani Maria owdowiała, przeszła na emeryturę i zdecydowała o przeprowadzce do Wrocławia.  Mieszka teraz wraz z córką, 85-letnią panią Stanisławą, na wrocławskim „Manhattanie”, na osiedlu Plac Grunwadzki.

To niezwykłe wydarzenie stało się jednocześnie pierwszym z cyklu „Seniorzy 85+” w ramach – tworzonej pod auspicjami Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego i jego dyrektora Jacka Sutryka – tzw. Wrocławskiej Kroniki Pamięci. Założeniem tego projektu jest, by właśnie w Klubie Muzyki i Literatury, kierowanym przez Ryszarda Sławczyńskiego, wrocławianie mieli okazję do spotkań z osobami, które nie tylko z uwagi na swój dostojny wiek, ale również dzięki pracy na rzecz Wrocławia, osiągnięciom, społecznikostwu oraz gotowości do pomagania i inspirowania, stali się wzorem dla innych.

– Dzisiaj, przy okazji tego pięknego jubileuszu, mamy okazję zainaugurować ważny dla wszystkich wrocławian projekt, w ramach którego chcielibyśmy pokazywać i czcić takie osoby, jak pani Maria Olszowska, przywoływać bardzo różne postacie tego miasta – o których pamiętamy mniej, a może o których zapomnieliśmy, a które budowały historię i tożsamość Wrocławia. Pamięć o nich powinna być wiecznie żywa – podkreślił dyrektor Jacek Sutryk.

Najbliższe planowane wydarzenia Wrocławskiej Kroniki Pamięci to w październiku spotkanie z 90-letnią byłą tancerką, współzałożycielką Polskiego Teatru Tańca, Teresą Kujawą (18 października), następnie (w listopadzie) z 85-letnim byłym aktorem Teatru Laboratorium, a w grudniu ze znanym reżyserem Sylwestrem Chęcińskim.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj