Festung Breslau – zagłada miasta [pokaz 4 filmów]

niemiec.jpg

1945 roku klęska Hitlera była już przesądzona, mimo to Niemcy zdecydowali o przekształceniu Wrocławia w twierdzę. Efektem była śmierć tysięcy ludzi i zniszczenie miasta. W ramach pokazu specjalnego Kadrów Wrocławia pokażemy zestaw 4 filmów poświęconych tematyce Festung Breslau. Zaprezentowane tu filmy, choć powstały w różnych latach, bazują na przekopiowaniach archiwalnych kronik niemieckich, polskich i radzieckich z czasów bitwy o Wrocław oraz licznych innych źródłach historycznych i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń (np. marszałka Koniewa). Przed pokazem odbędzie się prelekcja prof. Tomasza Głowińskiego, wybitnego znwcy tematyki Festung Breslau.

W programie:

Wyrok na miasto (1968), 23minuty
reżyseria: Janusz Chodnikiewicz
Wstrząsający obraz życia oblężonego miasta. Komentarzem do unikatowych archiwalnych zdjęć (m.in. niemieckiej kroniki wojennej) są wspomnienia niemieckiego księdza Paula Peikerta, autora „Kroniki oblężenia Wrocławia w roku 1945”.

Wrocławska opowieść (1969), 12 minut
reżyseria: Witold Lesiewicz
Festung Breslau we wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń. Okres oblężenia wspominają nie tylko żołnierze każdej z walczących stron, ale też cywilni mieszkańcy miasta zamknięci w twierdzy. Ciekawym głosem są wspomnienia Iwana Koniewa, marszałka Armii Czerwonej, dowodzącego I frontem ukraińskim, którego jednostki brały udział w walkach o Festung Breslau.

Bitwa o Wrocław (1977), 30 minut
realizacja: Maja Wójcik
Historia walk o Wrocław, poczynając od lutego 1945 roku, aż do zakończenia wojny. W materiale wykorzystano archiwalne zdjęcia Wytwórni Filmów Dokumentalnych „Czołówka” oraz materiały z prywatnych zbiorów, między innymi aktora Marka Idzińskiego. Wśród wspominających tamte wydarzenia zobaczyć można m.in. Dmitrija Baltermantsa, radzieckiego korespondenta wojennego.

Breslau – Wrocław. Czas przemian (2001), 25 minut
reżyseria: Marcin Bradke

Pierwszy odcinek serialu „Prawdziwy koniec wielkiej wojny”. Przedstawia historię dzisiejszego Wrocławia, od czasów międzywojennych, kiedy miasto nosiło nazwę Breslau i było potężną niemiecką metropolią z powodzeniem konkurującą ze stolicą Rzeszy – Berlinem, aż do pierwszych dni po wyzwoleniu. Poznajemy militarne znaczenie miasta w okresie wojny, przebieg dramatycznych walk o Twierdzę Wrocław (Festung Breslau) oraz to, co się działo po kapitulacji i wkroczeniu Armii Czerwonej. W świat dawnego Breslau oraz wyzwolonego Wrocławia wprowadzają nas świadkowie tamtych dni, mówią o tym, co przeżyli i kiedy dla nich tak naprawdę nastąpił koniec wielkiej, straszliwej wojny. (Opis: filmpolski.pl)

30. 09. 2016 r,  Kino Nowe Horyzonty, w godzinach 18:30 – 20:30

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj