Gala XXI edycji konkursu „Piękno Kwiatów i Zieleni wokół nas” w murach Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie

kwiatki.jpg

W tym roku po raz 21. zorganizowano w Dzierżoniowie konkurs „Piękno kwiatów i zieleni wokół nas”. Czy ktoś pamięta, jakie były jego początki, kto był jego pomysłodawcą? Myślę, że po 21. latach warto o tym przypomnieć. Głównym pomysłodawcą konkursu była pani Maria Leśniak, właścicielka Rodzinnej Firmy Kwiaciarskiej „Maria”.

Był rok 1993. Firma pani Marii Leśniak obchodziła jubileusz 5. lat swojej działalności i to z tej okazji zorganizowano pierwszy konkurs. Pomysł od początku poparło Towarzystwo Miłośników Dzierżoniowa i burmistrz Dzierżoniowa. W organizację pierwszej edycji zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Kultury (obecnie DOK) oraz redakcja lokalnego tygodnika „TO” – czytamy w serwisie informacyjnym TMD.

Tegoroczna inauguracja konkursu odbyła się 28 maja podczas Dni Dzierżoniowa. Nasze miasto po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Polska w kwiatach”. Na skwerze przy ulicy Józefa Piłsudskiego wspólnie zasadzono kilka tysięcy kwiatów, które dzisiaj zdobią nasze miasto.

14 września w gościnnych murach Muzeum Miejskiego miała miejsce uroczysta gala kończąca 21. edycję tegorocznego konkursu. Uroczystość, którą prowadziła pani Dorota Pieszczoch, członek zarządu TMD, rozpoczęła się wykładem dr. Tomasza Dymnego, pracownika naukowego Arboretum w Wojsławicach, na temat „Znaczenia, uprawy i zastosowanie derenia jadalnego, pigwy i pigwowca”. Te cenne rośliny są u nas uprawiane jako ozdobne. Warto jednak wiedzieć, że doskonale nadają się na przetwory, np. marmoladę, dżem, konfitury, nalewki (dereniówka, pigwówka), nadzienie do cukierków itp. Dereń ma działanie antyseptyczne, pomaga zwłaszcza w utrzymaniu higieny jamy ustnej – mówił dr. Dymny.

W imprezie uczestniczył burmistrz Dariusz Kucharski, który wraz ze sponsorami wręczył nagrody zwycięzcom konkursu. Gośćmi specjalnymi gali byli dr hab. prof. Tomasz J. Nowak – dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Witold Czuksanow, dziennikarz TVP, prezenter programów „Rok w ogrodzie”, „Polska w kwiatach”, który ufundował zwycięzcom i uczestnikom gali swoją publikację „Wpływ księżyca 2017 – Poradnik ogrodniczy z kalendarzem na cały rok”.

Od kilkunastu lat obserwuję przebieg konkursu, a nawet raz wziąłem w nim udział zdobywając II miejsce w kategorii III – ogródki i skwery przy blokach mieszkalnych, dlatego z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest to niezmiernie cenny i ważny dla miasta program. Przez kilkadziesiąt lat trwania konkursu obraz Dzierżoniowa zmienił się. Idąc przez miasto widać, że wypiękniało, całe jest w kwiatach i zieleni, szczególnie widać to na osiedlach, gdzie można znaleźć prawdziwe perełki ogrodnicze. Dzieje się to za sprawą mieszkańców, którzy zachęceni przez TMD doprowadzili do zniknięcia zaniedbanych, pustych przestrzeni przed domkami, blokami i zakładami. Organizatorom należy podziękować za ogrom pracy jaką wkładają w prowadzenie konkursu i życzyć wytrwałości w działaniu dla dobra wspólnego mieszkańców.

Wyniki konkursu wraz z listą nagrodzonych dostępne są w serwisie informacyjnym Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa (http://www.tmd.dzierzoniow.pl/).

autor: Kazimierz M. Janeczko

źródło: zprawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj