Wizyta Dalajlamy XIV we Wrocławiu

dl.jpg

Dalajlama XIV Tenzin Giaco w poniedziałek wylądował na wrocławskim lotnisku. We wtorek, 20 września, rozpoczął oficjalną wizytę w stolicy Dolnego Śląska od spotkania w Sali Wielkiej Starego Ratusza z władzami samorządowymi, radnymi miejskimi, parlamentarzystami i eurodeputowanymi, kuratorami ESK i artystami oraz rektorami szkół wyższych. W programie wizyty jest także zwiedzenie wystawy w Arsenale, poświęconej kardynałowi Kominkowi, oraz spotkanie z młodzieżą w Centrum Historii Zajezdnia. W środę Dalajlama odwiedzi również wpisany na listę UNESCO kościół Pokoju w Świdnicy. Z wydarzeń w ratuszu oraz w Centrum Zajezdnia prowadzimy bezpośrednią relację online.

„Witaj we Wrocławiu – mieście wolności!”

Na spotkaniu w Starym Ratuszu Dalajlama XIV i towarzyszące mu osoby byli witani przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który w krótkim, ale sugestywnym wystąpieniu dał do zrozumienia, jakie wartości są dziś dla wrocławian i wszystkich Polaków najcenniejsze i że mają one taką samą wymowę jak te, którym hołduje przywódca duchowy Tybetańczyków.   

– Wolność jest sensem życia. Jednym z jego sensów. Obrazów wywoływanych w wyobraźni, postaw okazywanych w codzienności. Ponieważ tak naprawdę ważne jest to, by nie czynić krzywdy innym, oraz to, by w imię wolności i prawdy przeciwstawiać się krzywdzie czynionej naszym bliźnim. Ponieważ najważniejsze jest coś, co chrześcijanie nazywają zbawieniem , drogą ku zbawieniu, a przedstawiciele innych religii określają inaczej. Nie umiem opisać tego ‘inaczej’, jestem bowiem chrześcijaninem, a Ty jesteś nazywany Świątobliwością. Dziś tak się do Ciebie zwracamy w mieście i kraju, które odzyskały wolność dzięki solidarności. Bądź sobą. Bądź myśleniem o dobru, ale bądź też tchnieniem wolności Tybetu. Poczuj, proszę, dotknięcie tysięcy mieszkańców naszego miasta, którego jesteś Honorowym Obywatelem. Dotknięcie wspierające Cię w Twojej drodze – miłości i wolności. Dotknięcie solidarności. Niech góry Twojego dzieciństwa, modlitwy oraz medytacje Twojego dnia codziennego będą objęte błogosławieństwem trwania i spełnienia. Niech miłość i solidarność świata będą z Tobą. I nieś ze sobą myśl, która nam, chrześcijanom, mówi, abyśmy się nie lękali. Witaj we Wrocławiu – mieście wolności! Twoim mieście – powiedział Rafał Dutkiewicz.  

Prezydent Wrocławia oraz kurator ds. teatru ESK 2016 Jarosław Fret wręczyli Jego Świątobliwości Dalajlamie XIV statuetkę przechodnią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, przedstawiającą wrocławską Iglicę. 
Autorem statuetki jest Oskar Zięta  

Jacek Ossowski, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, przywitał Dalajlamę XIV jako Honorowego Obywatela Wrocławia z 2008 r. i wyraził zadowolenie, że honorowy gość będzie miał okazję do poznania „działań, sukcesów i naszej miłości do kultury”. – Prezentujemy to laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 r., roku, który otworzył nowe szanse i perspektywy dla Polski, a we Wrocławiu czas po tej dacie został szczególnie efektywnie wykorzystany. Mamy nadzieję, że wizyta w naszym mieście utwierdzi Waszą Świątobliwość w roli ambasadora naszego miasta na całym świecie wśród ludzi dobrych, mądrych i życzliwych – powiedział przewodniczący RM.

Przesłanie Dalajlamy XIV dla świata i… dla stolicy kultury

– Gdziekolwiek jestem, uważam siebie za jednego z siedmiu miliardów ludzi – zaczął swoje wystąpienie Dalajlama. – Jestem Tybetańczykiem, jestem buddystą, ale to kwestia drugorzędna. Czas jest taki, że powinniśmy kłaść szczególny nacisk na to, że jesteśmy siedmioma miliardami ludzi, że jesteśmy dla siebie nawzajem braćmi i siostrami. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jako ludzie wszyscy pragniemy szczęścia, miłości, pokoju, ale większość problemów, jakich doświadczamy, jest stworzona naszymi, ludzkimi rękami. Zamiast jedności, często wolimy podkreślać to, co nas dzieli – różnice rasy, pochodzenia, języka, wiele różnic… Jeśli chcemy uporać się z problemami, które sami tworzymy, musimy dotrzeć do głębszego poziomu – poziomu, na którym jesteśmy jedną ludzką rodziną – mówił przywódca Tybetańczyków. – (…) Przy każdej okazji podkreślam więc, że potrzebujemy poczucia jedności rodziny ludzkiej. A potrzebujemy też bardzo poczucia solidarności. Nie tylko Polacy. Cała Europa, cały świat potrzebuje poczucia wzajemnej solidarności. Solidarności nie w walce i nie do walki, ale w pokoju. Pokój i wolność są ze sobą ściśle związane. Zawsze podziwiałem Polaków walczących o wolność i solidarność i zawsze czułem wobec nich wdzięczność.

 Aby podkreślić spotkanie z Dalajlamą „w duchu” Europejskiej Stolicy Kultury, a także dla uświetnienia wydarzenia, grupa artystów z Ukrainy, Iranu, Armenii, Turcji pod kierunkiem Jarosława Freta dała minikoncert, rozpisany na głosy unikalne, głosy wolne, dźwięki muzyki Bliskiego Wschodu. To fragment projektu międzynarodowego, realizowanego w ramach ESK. Po wysłuchaniu tego występu Dalajlama powiedział m.in.: – Jako mnich buddyjski nieszczególnie interesuję się muzyką czy pieśniami świeckimi. Co nie zmienia mojego uznania i szacunku dla artystów, których twórczość emanuje, jak widać, także solidarnością.

Odnosząc się natomiast do tego, jaką misję niesie ze sobą bycie Europejską Stolicą Kultury, Dalajlama XIV Tenzin Giaco zauważył: – Kraje, które uzyskały wysoki poziom rozwoju materialnego, są również wysoko rozwinięte pod względem kultury. Nie jestem jednak pewien, czy kultura materialna może nam przynieść spokój wewnętrzny. Mam nadzieję, że jako Europejska Stolica Kultury będziecie również pamiętali o aktywnościach promujących szczęście, spokój i dobrostan wewnętrzny. Ten usłyszany przed chwilą głos pieśniarzy – w języku, serbskim, arabskim, gruzińskim – to bardzo wymowne dla naszych czasów, w których za sprawą niefortunnych wydarzeń brakuje nam wzajemnego zaufania między nacjami i kulturami. Co gorsza, ten brak zaufania zaczyna dotykać ludzi różnych tradycji religijnych, których głównym przesłaniem jest przecież miłość, współczucie, tolerancja i przebaczenie. Dlatego wydaje mi się, że dla stolicy kultury rzeczą najwłaściwszą byłoby aktywne promowanie aspektów jedności narodów, a także różnych religii, ponieważ jest to coś, czego dzisiaj szczególnie nam brakuje. Do tego właśnie powinna przyczyniać się Europejska Stolica Kultury –  powiedział Dalajlama, skromnie kończąc swoje wystąpienie zdaniem: Jeśli uważają państwo, że w tym, co mówię, jest jakiś sens, jest mi niezwykle miło. A jeśli uważacie, że to bez sensu – to od tego macie wolność, żeby się z tym nie zgadzać.

O tym, jakie znaczenie mają idee, którym wierny jest przywódca Tybetańczyków, Honorowy Obywatel Wrocławia, w imieniu wrocławskiego środowiska akademickiego mówił rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Ziętek. Swój szacunek i uznanie dla Dalajlamy rektorzy wrocławskich szkół wyższych wyrazili również podarunkiem – grafiką, której autorem jest prof. Jacek Szewczyk, zatytułowaną „Go on to heven”.

Uroczystość w Sali Wielkiej zakończył występ światowej sławy pianisty Janusza Olejniczaka – zapowiedzianego przez prowadzącego: „sercem wrocławianin, talentem świata obywatel” – który wykonał preludium „Sztuczne ognie” Claude’a Debussy oraz Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina.

Dalajlama: „Zawsze podziwiałem ducha zjednoczenia Unii Europejskiej”

Po spotkaniu w Starym Ratuszu Jego Świątobliwość Dalajlama XIV zwiedził wystawę poświęconą biskupowi Bolesławowi Kominkowi w Arsenale Miejskim. Tam grupa wrocławskich uczniów klasy szóstej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 13 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu przy pl. Muzealnym wręczyła Jego Świątobliwości (który jest Kawalerem Orderu Uśmiechu) nawiązujące do orderu, wykonane z gliny, słoneczko.

Po obejrzeniu wystawy, w krótkim przemówieniu Dalajlama podkreślił znaczenie idei zjednoczonej Europy: – Zawsze podziwiałem ducha zjednoczenia Unii Europejskiej. W minionych wiekach wielu ludzi zginęło w imię suwerenności poszczególnych państw, będących jej częścią, ale na szczęście Europejczycy dorośli i stworzyli Unię Europejską, w której idea wspólna jest ważniejsza niż interes narodowy.

Gość prezydenta Wrocławia wskazał Unię Europejską jako optymalną formułę współpracy między narodami. Wyraził nadzieję, że ten model zostanie zaszczepiony w innych rejonach świata, na innych kontynentach. Dalajlama XIV kilka razy podkreślił, że siła i przemoc nie sprawdziły się jako narzędzie rozwiązywania konfliktów. Dowodem na to są tragiczne wydarzenia XX wieku, kiedy w konfliktach na całym świecie nagłą śmiercią zginęło 200 mln ludzi. 

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ