Wrocław: Dalaj Lama po 6-iu latach ponownie odwiedza nasze miasto

dalaj lama.png

W 2008 roku był w Polsce na zaproszenie marszałka senatu Bogdana Borusewicza i uczestniczył w obchodach 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla. Podczas tej wizyty odebrał tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia „Civitate Wratislaviensi Donatus 2008”. W uzasadnieniu decyzji podkreślano, że to wyraz szacunku i podziwu dla konsekwencji, z jaką przeciwstawia się on stosowaniu przemocy, opowiada się za rozwiązaniami pokojowymi, buduje dialog między religiami.

We wrześniu 2010 roku Dalajlama przyjechał do Wrocławia po raz drugi. Stolica Dolnego Śląska była jedynym miastem w Polsce, które odwiedził podczas jesiennego pobytu w Europie. Wrocław wybrał z 85 innych propozycji.

Wówczas, między innymi, obejrzał wystawę poświęconą 30-leciu NSZZ „Solidarność”, w Hali Stulecia wygłosił wykład dla sześciu tysięcy słuchaczy. Mówił o swoich najważniejszych zobowiązaniach dotyczących propagowania fundamentalnych ludzkich wartości, namawiania ludzi do dążenia do szczęścia bez uzależniania się od dóbr materialnych i szukania harmonii w sobie. Podkreślał istotę wzajemnego szacunku i dążenia do harmonii wszystkich religii świata. Po raz drugi odwiedził Dzielnicę Czterech Świątyń. Spodobało mu się – jak mówił – że cztery wyznania, cztery świątynie funkcjonują obok siebie i nikomu to nie przeszkadza, nie prowadzi do sporów na tle religijnym.

Dalajlama XIV Tenzin Giaco (Tenzin Gyatso) urodził się w 1935 roku w chłopskiej rodzinie w chińskiej prowincji Qinghai. Dwa lata później rozpoznano w nim „tulku” – kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów. Od czasu upadku powstania Tybetańczyków w 1959 roku przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamsali kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju (Tybet obecnie jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej). W 1989 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Polskę odwiedził pięć razy.

 

foto: you tube

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj