Wrocław: Powstał projekt  Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej

pociąg.jpg

O realizacji projektu Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej i kierunkach jej rozwoju mówił podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławskim Centrum Kongresowym, Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. W debacie o przyszłości kolei aglomeracyjnej towarzyszył mu Piotr Rachwalski, prezes spółki samorządu województwa Koleje Dolnośląskie oraz eksperci związani z rynkiem kolejowym.

Zaryzykuję twierdzenie, że Wrocławska Kolej Aglomeracyjna jest projektem gotowym w 70%. Regularnie zagęszczamy siatkę połączeń między Wrocławiem i miejscowościami aglomeracji (za 3-4 lata chcemy jeździć wszędzie co 30 minut w szczycie), kupujemy nowy tabor (ponad 20 supernowoczesnych pociągów do 2020 roku), rewitalizujemy linie kolejowe (285 i wiele innych, mniejszych linii), współpracujemy z gminami w sprawie budowy parkingów Park&Ride i partycypacji w kosztach organizacji transportu. Czas na kolej – takie hasło będzie nam przyświecało do końca obecnej perspektywy unijnej – powiedział Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W obrębie Aglomeracji Wrocławskiej jeździmy kolejami należącymi do samorządu coraz więcej! Z każdym kolejnym rokiem otwieramy dodatkowe połączenia na większości linii – wystarczy porównać chociażby tegoroczne 23 pary pociągów na trasie Wrocław – Legnica z 19 parami z zeszłego roku. Przewozimy każdego dnia nieporównywalnie więcej pasażerów – planowane 7 milionów pasażerów w samych tylko Kolejach Dolnośląskich porównajmy z 2,4 milionami z 2013 roku i jednocześnie zwróćmy uwagę, że maleją koszty związane z utrzymaniem przewozów.

Wykorzystujemy potencjał około 400 kilometrów linii kolejowych komunikujących miejscowości Aglomeracji Wrocławskiej. Najbliższe cztery lata poświęcimy na rewitalizację tras kluczowych z punktu widzenia organizowania transportu w województwie.
W 2016 roku zanotowaliśmy wzrost ilości połączeń na prawie wszystkich liniach Aglomeracji Wrocławskiej – najbardziej spektakularny na naszej flagowej linii Wrocław – Legnica. Ten kierunek będziemy w najbliższych latach kontynuować. Docelowo będziemy jeździć co 30 minut w szczycie – dodaje Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

 

foto: you tube

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj