Wojewódzki finał konkursu „Dzielnicowy Roku”

8.jpg

Najlepszym dzielnicowym na Dolnym Śląsku w tym roku okazał się asp. Marcin Pięta z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Konkurs odbył się wczoraj w ramach eliminacji do IX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych pn. „Dzielnicowy Roku”. Dwóch najlepszych funkcjonariuszy będzie teraz reprezentować nasz region w zawodach finałowych, które odbędą się 18-21 października 2016 roku w Katowicach. Łącznie w dolnośląskich eliminacjach do konkursu udział wzięło ponad 500 dzielnicowych.

Celem głównym zawodów jest m.in. poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności zawodowych dzielnicowego, a w szczególności podnoszenie skuteczności działań policjantów zapewniających stałą poprawę poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego w rejonie służbowym.

Finał na szczeblu wojewódzkim był poprzedzony eliminacjami na poziomie powiatowym i miejskim, które wyłoniły najlepszych dzielnicowych reprezentujących jednostki garnizonu dolnośląskiego. 

W ramach I etapu eliminacji do konkursu został przeprowadzony test z wiedzy zawodowej, do którego przystąpiło ponad 500 dzielnicowych. Natomiast do finału wojewódzkiego konkursu stanowiącego II etap eliminacji zawodów ogólnopolskich „Dzielnicowy Roku” zakwalifikowało się łącznie 51 najlepszych dzielnicowych. 

Funkcjonariusze biorący udział w tym etapie rywalizowali o tytuł najlepszego na Dolnym Śląsku. Najpierw wszyscy przystąpili do testu z wiedzy policyjnej, a następnie wzięli udział w symulacji scenki dotyczącej przyjęcia interesanta.

Zadanie wymagało wykazania się przez dzielnicowych znajomością problematyki z zakresu prewencji, prawa oraz psychologii. 

Oceniane były umiejętności dzielnicowych w zakresie: 

• komunikacji werbalnej i niewerbalnej, 
• tworzenia atmosfery życzliwości i pomocy obywatelom, 
• radzenia sobie w sytuacjach trudnych, 
• analizowania i wyciągania wniosków, 
• wskazywania możliwych do zastosowania rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i normami współżycia społecznego, 
• propagowania metod i sposobów unikania zagrożeń. 

Podczas zawodów w ramach doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy uruchomiony był również punkt instruktażowy, gdzie policjanci mogli doskonalić własne umiejętność z zakresu udzielania pierwszej pomocy. 

Kilkugodzinna rywalizacja przebiegała na wysokim poziomie i w konsekwencji najlepszymi okazali się: 

1. asp. Marcin Pięta z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu
2. sierż. szt. Grzegorz Turok z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze
3. st. asp. Witold Bukała z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku 

Dzielnicowi, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w konkursie wojewódzkim będą teraz reprezentować Dolny Śląsk podczas zawodów ogólnopolskich. Zawody finałowe rozegrane zostaną w dniach 18-21 października 2016 roku w Szkole Policji w Katowicach.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy !!!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ