GUS: bezrobocie rejestrowane w sierpniu niższe niż w lipcu

gus.jpg

Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniuwyniosła 8,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu bieżącego roku. W lipcu bezrobocie wyniosło 8,6 proc.

Według GUS pod koniec sierpnia w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było o blisko 15 tys. mniej niż przed miesiącem i ponad 216 tys. mniej niż przed rokiem.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w woj. wielkopolskim do 13,9 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.

Ekonomista, prof. Artur Śliwiński, podkreśla, że obecnie wskaźniki bezrobocia są bardziej wiarygodne, gdyż emigruje mniej młodych ludzi. Dodaje, że można spodziewać się polepszenia wyników, ale sytuacja w Polsce wciąż jest mało stabilna.

– Mamy do czynienia z analizami krótkookresowymi. Bez powiązania z ogólną sytuacją w kraju (gospodarczą i społeczną) one rzeczywiście niewiele mówią. Można spodziewać się, że również inne wskaźniki wzrostu gospodarczego w najbliższym czasie będą rosły. Nadal jednak ta sytuacja jest mało stabilna, tzn. nie mamy tutaj wyraźnie określonych czynników wzrostu gospodarczego, a więc nie możemy powiedzieć, jak to się dalej potoczy. Te zmiany, które występują, są raczej odejściem od bardziej pesymistycznych nastrojów społecznych i gospodarczych, natomiast nadal nie mamy mocnych czynników wzrostu gospodarczego – mówi prof. Artur Śliwiński.

Z danych GUS wynika, że w sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy blisko 140 tys. ofert, czyli prawie 7,5 proc. więcej niż przed miesiącem i ponad 16 proc. więcej niż przed rokiem

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj