Pożegnanie Żołnierza Niezłomnego – por. Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur”

Pożegnanie-Żołnierza-Niezłomnego-por.-Aleksandra-Życińskiego-ps.-„Wilczur”-270x180.jpg

W Bliżynie odbył się dziś pogrzeb porucznika Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” – jednego z Żołnierzy Wyklętych. Dokładnie 68 lat temu został zamordowany, a jego ciało ukryto w dole śmierci.

Ceremonia pożegnalna rozpoczęła się o godz. 13.00 w Bliżynie, miejscowości znajdującej się w woj. świętokrzyskim. Uroczystości pogrzebowe zapoczątkowała Msza św. w kościele pw. św. Ludwika.

W 1944 roku Aleksander Życiński został złapany w ulicznej łapance, a następnie wysłany do obozu koncentracyjnego w Magdeburgu. Wkrótce udaje mu się uciec z obozu i dołącza do polskich sił zbrojnych na Zachodzie.

Żołnierz Niezłomny ps. „Wilczur” wśród grupy 40-tu skoczków ląduje na Słowacji w maju 1945 roku. Pod koniec tego samego miesiąca został aresztowany przez UB w okolicach Buska Zdroju. Skazano go na 7 lat więzienia we Wronkach.

Aleksander Życiński po zwolnieniu z więzienia w 1947r. tworzy struktury WiNu. 7 maja 1948 r. ponownie zostaje aresztowany przez UB. Tym razem otrzymał wyrok trzykrotnej kary śmierci za „założenie i dowodzenie grupą bandytów mających na celu dokonywanie zamachów na organa bezpieczeństwa publicznego, zmierzające do zmiany przemocą ustroju Państwa Polskiego”.

Prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski.

Por. Aleksander Życiński ps. „Wilczur” został zabity przez komunistycznych zbrodniarzy 24 września 1948 roku o godz. 19.00 w Zgórsku k. Kielc. Jego ciało odnaleziono w marcu br. dzięki pracom podjętym przez Fundację Niezłomni.

Aleksander Życiński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

źródło: radiomaryja.pl

foto. facebook.com/Fundacja-Niezłomni

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ