Jednolity podatek już w 2018 r.?

podatki.jpg

Jest kierunkowa decyzja polityczna o tym, że wprowadzona zostanie jednolita danina, która połączy PIT oraz składki na ZUS i NFZ. Poinformował o tym szef Komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Jednolity podatek ma objąć wszystkie dotychczasowe daniny, przypisując do osoby część składki emerytalnej. Zmiany łączą się z prowadzonymi obecnie w resorcie zdrowia pracami nad finansowaniem budżetowym ochrony zdrowia.

Obecnie trwają uzgodnienia dot. rozwiązań szczegółowych. Minister Henryk Kowalczyk poinformował, że wkrótce poznamy stawki nowego, łączonego podatku.

Polityk dodał, że zmiany stawiają sobie za cel m.in. zlikwidowanie degresywności podatków, obniżenie obciążeń dla jednoosobowej działalności gospodarczej oraz zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

– Jeśli chodzi o stawki, to w tej chwili nie mogę powiedzieć ostatecznie, ponieważ jesteśmy przed połączeniem baz danych z ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Tutaj potrzebna jest zmiana ustawy, ale naszym głównym założeniem jest to, aby dla budżetu było to obojętne. Budżet nie powinien zyskiwać, ale także nie powinien tracić. Przy okazji chcemy w tym podatku obniżyć składkę na ZUS dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Chcemy też wdrożyć naszą deklarację wyborczą, czyli kwotę wolną od podatku – 8 tys. Oczywiście przez to stawki dla tych, którzy dużo zarabiają- stawki podatkowe lekko wzrosną. W tej chwili są degresywne, wręcz maleją, gdy ktoś dużo zarabia. Chcemy to wykompensować – zaznaczył Henryk Kowalczyk.

Jak informował minister Henryk Kowalczyk, nowe przepisy wkrótce mają być procedowane w Sejmie. Według założeń jednolity podatek miałby obowiązywać do 1 stycznia 2018 r.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj