Trakt na Rynku z nagrodą „Lider dostępności”

ONki.jpg

W I edycji konkursu „Lider dostępności”, Wrocław otrzymał nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna za wyremontowany trakt na Rynku – zakończoną w kwietniu inwestycję zwiększającą dostępność Rynku dla niepełnosprawnych, starszych oraz osób z dziećmi. Nagrodę, w imieniu prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, odebrał Bartłomiej Skrzyński, Rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

– Celem konkursu „Lider dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Kapituła konkursu, złożona z urbanistów i specjalistów z zakresu dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez Kancelarię Prezydenta RP, przyznaje nagrody w ośmiu kategoriach – informują organizatorzy.

Trakt na Rynku

Trakt to szeroki na sześć metrów pas wokół całego wrocławskiego Rynku. Ułatwia poruszenie się osobom na wózkach, niewidomym, rodzicom z dziećmi w wózkach. To w sumie 4,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni, wykorzystano do jego budowy 144 tysiące kostek granitowych.
Rynek we Wrocławiu został gruntownie wyremontowany w 1997 roku. Jednak szczeliny między kostkami były jedynie zasypane, a piasek z czasem się wypłukiwał. To powodowało, że w głębokie szpary wpadały koła wózków inwalidzkich i wózków z dziećmi. Trudności z poruszaniem się po nierównej powierzchni miały także osoby niewidome i niedowidzące, skarżyły się na to również kobiety chodzące w butach na wysokich obcasach.
Pierwsze pomysły na poprawienie powierzchni Rynku pojawiły się w 2010 roku, jednak metoda wypełnienie szczelin żywicą nie sprawdziła się. Ostatecznie władze Wrocławia zdecydowały o wymianie pasa powierzchni wokół Rynku.

 
 
 

źródło: Miasto Wrrocław

fot: Miasto Wrocław

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj