Eksperci: spór wokół TK może się zaostrzyć

Trybunał K.jpg

Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego może wkrótce się zaostrzyć – wskazują eksperci. Punktem zapalnym może być wybór nowego prezesa Trybunału. W drugiej połowie grudnia prof. Andrzej Rzepliński zakończy swoją kadencję.

Zgodnie z obowiązującą ustawą wybór prezesa TK powinien być dokonany miesiąc przed wygaśnięciem kadencji. Zgromadzenie ogólne sędziów TK wybiera trzech sędziów, którzy następnie zostaną przedstawieni prezydentowi.

Tymczasem z medialnych informacji wynika, że zgromadzenie sędziów Trybunału przy wyborze prezesa nie będzie się kierować ustawą z 29 lipca tego roku, a regulaminem, który miałby zostać uchwalony. Jego powstanie zapowiedział Andrzej Rzepliński w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego spodziewa się, że regulamin będzie rozbieżny z przepisami ustawy.

– Okaże się, że zgodnie z regulaminem, a nie zgodnie z ustawą, zostanie prezydentowi przedstawionych tylko dwóch kandydatów wybranych przez większość sędziów zasiadających obecnie w Trybunale i prezydent będzie musiał wybrać spośród właśnie tych kandydatów. Można się spodziewać, że prezydent uzna takie działanie TK za niezgodne z prawem bądź ustawą i odmówi powołania prezesa TK. Będzie to nasilenie tego konfliktu na niespotykaną dotąd skalę. Przewiduję, że konflikt będzie jeszcze bardziej zaogniony niż to miało miejsce do tej pory – mówi prof. Stelina.

Sprawa TK w ostatnim czasie powróciła też za sprawą Komisji Weneckiej, której przedstawiciele w połowie września przybyli do Polski.

Komisja zbierze się na posiedzeniu plenarnym 14-15 października. Członkowie mają wydać opinię nt. uchwalonej w lipcu ustawy o TK.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ