Pierwsza bezpłatna przestrzeń coworkingowa we Wrocławiu

biuro.jpg
  • Dolny Śląsk to jedno z najbardziej „przedsiębiorczych” miejsc na mapie Polski – działa tu ponad 230 tysięcy jednoosobowych firm.
  • Dwie trzecie właścicieli małych firm nie dysponuje jednak miejscem, w którym może odbywać spotkania biznesowe, a 60% prowadzi swoją firmę w miejscu zamieszania.
  • Od dziś mogą bez żadnych kosztów pracować i prowadzić swój biznes w Idea Hub – centrum coworkingowym dla przedsiębiorców, powstałym przy ul. Św. Mikołaja 72 we Wrocławiu.

Tylko w pierwszym półroczu br. w województwie dolnośląskim zarejestrowanych zostało 15 tysięcy podmiotów gospodarczych. Największą grupę wśród nich stanowią działalności jednoosobowe – takich firm zarejestrowano prawie 12 tysięcy. Na tysiąc mieszkańców przypada 81 przedsiębiorców, co plasuje Dolny Śląsk
w grupie najbardziej „przedsiębiorczych” regionów w Polsce. W sumie firm jednoosobowych działa w regionie ponad 230 tysięcy. – Liczba firm stale się zwiększa, co obserwujemy już od kilku lat w całym kraju. Jeśli chcemy rozwijać przedsiębiorczość na Dolnym Śląsku, musimy stworzyć ich właścicielom korzystne warunki do pracy – uważa Jan Wasilewski, doradca Loży Dolnośląskiej BCC.

Z tym jednak – jak pokazują badania Idea Banku – bywa różnie. Aż dwie trzecie właścicieli małych firm nie dysponuje miejscem, które nadaje się do odbywania spotkań biznesowych. Jednoosobową firmę zazwyczaj prowadzi się bowiem w … miejscu zamieszkania. Taki obraz sytuacji rysują wyniki badania przeprowadzonego przez Idea Bank na grupie 300 właścicieli małych firm. – Brak odpowiedniego miejsca do spotkań to główny problem przedsiębiorców, zwłaszcza w początkowym okresie budowania własnego biznesu. Zaobserwowaliśmy, że nasi klienci bardzo często pracują i załatwiają sprawy firmowe w kawiarniach, gdzie zamówione „latte i ciastko” pozwalają korzystać ze stolika przez kilka godzin. To zainspirowało nas do stworzenia miejsca, którego przedsiębiorcy naprawdę potrzebują – wyjaśnia Sebastian Habiniak, dyrektor wrocławskiego oddziału Idea Hub.

Otwarta właśnie przestrzeń coworkingowa w samym centrum Wrocławia, przy ul. Św. Mikołaja 72, oferuje wszystko to, co potrzebne jest przedsiębiorcy w codziennej pracy – biurko, internet, drukarkę, skaner, czy słuchawki i pyszną, darmową kawę. Niezwykle istotnym elementem nowoczesnej przestrzeni jest sala konferencyjna.
– Do rozwoju firm potrzebny jest cały ekosystem składający się nie tylko z przestrzeni biurowej, ale także
z konkretnych usług, doradztwo w zakresie pozyskiwania finansowania, czy możliwości networkingu. Takie miejsca jak Idea Hub to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku
– ocenia Tomasz Gondek, współpracujący z Deloitte Polska.

Ważną rolę odgrywa również lokalizacja. – Miejsce do pracy i spotkań biznesowych w samym centrum Wrocławia, to zawsze wartość dodana. Nie mówiąc już o możliwościach wymiany doświadczeń z innymi przedsiębiorcami korzystającymi z Idea Hub – mówi Marek Kotiuszko, współtwórca Snow Motion, wrocławskiego start-up’u organizującego wycieczki na narty i snowboard. On także zaczynał od pracy i spotkań w kawiarniach wokół Rynku, bo wielu młodych przedsiębiorców i freelancerów nie stać na płatne miejsca nawet w stworzonych specjalnie dla nich inkubatorach czy coworkingach.  

Nazwa „Hub” jest nieprzypadkowa i wskazuje na kombinację różnych funkcji, jakie spełnia stworzone przez Idea Bank miejsce. Idea Hub to połączenie biura, sali konferencyjnej, przestrzeni do działań networkingowych i placówki bankowej, co daje możliwość stałego korzystania z porad profesjonalnych doradców. W Idea Hub organizowane są także warsztaty i szkolenia z udziałem ekspertów branżowych zapewniające młodym przedsiębiorcom bezpłatny dostęp do niezbędnej wiedzy i doświadczeń, które mogą pomóc w stawianiu pierwszych kroków w biznesie. Idea Hub jest pierwszą taką przestrzenią coworkingową we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska dołączyła tym samym do Warszawy, Krakowa, Łodzi i Katowic, w których już znajdują się placówki Idea Banku stworzone wg. nowego modelu. Z licznych funkcjonalności wrocławskiego Idea Hub można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 19.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ